Lobbista Janoušek u soudu

Lobbista Janoušek u soudu Zdroj: Reflex - Tomáš Tesař

Lobbista Janoušek chtěl vraždit, tvrdí šéf žalobců a podal dovolání

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v neprospěch lobbisty Romana Janouška. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí instituce Petr Malý. Nejvyšší soud tak bude muset zvážit, zda soudy použily přiléhavou právní kvalifikaci, když Janouškovo sražení ženy autem vyhodnotily jako těžké ublížení na zdraví. Žalobci byli přesvědčeni o tom, že se muž pokusil o vraždu. Soudy lobbistu za incident potrestaly 4,5 roku vězení, které si v listopadu začal odpykávat ve věznici v Brně.

"Nejvyšší státní zástupce v souladu s obžalobou podanou ve věci namítá, že s ohledem na okolnosti sražení poškozené obviněný musel vnímat jako zcela reálné i její usmrcení, byť nenastalo, a proto je třeba skutek posoudit jako, mimo jiné, pokus trestného činu vraždy," sdělil mluvčí.

V textu dovolání, který má ČTK k dispozici, Zeman Nejvyššímu soudu navrhuje, aby zrušil verdikt odvolacího Vrchního soudu v Praze a vrátil mu věc k dalšímu projednání a novému rozhodnutí.

Opilý lobbista porazil v březnu 2012 v pražské Michli řidičku vietnamské národnosti. Předtím naboural do jejího auta a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel. Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici, a kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. Lobbista jí později zaplatil odškodné 900.000 korun.

"Musel (Janoušek) chápat, že vzhledem k razantnímu útoku pomocí silného, mohutného vozidla proti tělu bezbranné, ničím nechráněné ženy subtilní postavy jedná způsobem, který ji přímo ohrožuje na životě. Tedy si musel být vědom, že svým jednáním může poškozené způsobit smrt, a nemohl spoléhat na žádnou konkrétní okolnost, jež by takovou možnost vylučovala," napsal šéf státních zástupců v dovolání.

Janoušek, kterému policisté po incidentu naměřili dvě promile alkoholu, se hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi události však vyvrátil jak revizní znalecký posudek, tak i odposlechy lobbistova telefonu.

Pražský městský soud muži původně uložil za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky tříletý trest, který odvolací senát o rok a půl zpřísnil. Lobbista navíc nesmí sedm let usednout za volant.

Jak státní zástupkyně Jana Kadeřábková u pražského městského soudu, tak i státní zástupce Vlastimil Kraus u odvolacího Vrchního soudu v Praze požadovali, aby byl Janoušek odsouzen za pokus vraždy. Shodně pro něj žádali desetiletý trest.

Odvolací senát argumentoval tím, že o pokus vraždy nešlo, protože kdyby chtěl Janoušek vyvolat fatální následek, mohl zvolit mnohem vyšší rychlost. Chtěl se prý primárně vyhnout kontaktu s řidičkou a dalšími lidmi, nikoliv vraždit.

Podle dřívějšího vyjádření Janouškova advokáta je pravděpodobné, že dovolání podá i Janoušek.