nahoru

Přátelé Izraele píšou Zaorálkovi: Nedávejme zbraně Hizballáhu!

Jiří X. Doležal18. listopadu 2014 • 17:00
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
• foto: 
Profimedia.cz

Tak jsem po nějaké době zase podepsal otevřený dopis. Asi stárnu - je neútočný, velmi korektní, zdvořilý, v podstatě jde o prosbu, a jeho text psal rabín. Ale vyjadřuje obavu, aby se chvályhodná iniciativa české vlády neobrátila proti Izraeli.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřil záměr, že Česká republika bude dál pomáhat boji proti Islámskému státu. Nejprve naše země poslala tuny munice Kurdům do severního Iráku, nyní se začíná mluvit i o dodávkách zbraní do Libanonu, tedy do území, kam se islamisté tlačí ze Sýrie. Rabín Jicchak Seifert, žijící v Izraeli a plně orientovaný v tamní situaci, se však obává zneužití zbraní k boji proti Izraeli. Dopis podepsalo i několik přátel, kteří se o tamní dění zajímají a považují obavy rebeho Seiferta za oprávnění. Text je zde:

Vážený pane ministře! Velmi oceňujeme Váš osobní přístup a snahu pomoci obětem války, bránících se skupině vrahů sdružených v ISIS. Jako takovou vnímáme i pomoc kurdským bojovníkům, kterým bylo dodáno 500 tun munice, byl to čin důležitý pro celou oblast a jsme za takový přístup hrdi.

Nicméně si dovolujeme protestovat proti snaze dodat zbraně podobným způsobem Libanonu, jehož vláda je nejenom nedemokratická, ale navíc v ní převládá teroristická organizace Hizbaláh. Tyto zbraně mohou být použity též proti státu Izrael, strategickému příteli České republiky v oblasti Blízkého východu, na jehož území se začaly od tohoto severního souseda opět stupňovat útoky střelbou a občasného ostřelování raketami.

Tento krok by též neposílil bezpečí občanů Libanonu, nýbrž by upevnil moc jiné nedemokratické síly. Taktéž cítíme potřebu hájit i životu občanů Libanonu, kteří jsou vražednými hordami taktéž ohroženi a v bojích jsou již první mrtví.

Domníváme se, že by bylo lepší buď zaslat zbraně znovu bojovníkům z kurdské armády, nebo přes Izrael do Sýrie bojovníkům, kteří utvářejí ochranný štít kolem hranic s Izraelem, Jordánskem a jižním Libanonem.

Též se domníváme, že by bylo vhodné podpořit vznik Drúzského státu v určité formě unie s Izraelem, který by zaručil vymanění tohoto území z konfliktu pod izraelskou ochranou a bránil by tak jak Jordánsko, tak jižní část Libanonu před vrahy z ISIS. Rabi Jicchak Seifert

Svůj podpis dále připojili (v pořadí, jak rychle stihli poslat email): Mgr. Daniel Kroupa, Ph.D., mgr. Helena Mallotová, Eugen Kukla, publicista, Jan Klusáček, právník, Jiří Asher novinář, Jiří Koubek poslanec PČR, Jiří X. Doležal, novinář, ing Libor Smejkal, RNDr Tomáš Blecha, matematik, Tomáš Zdechovský, europoslanec, Věra Tydlitátová, Th.D.

Pokud mám celý dopis shrnout jednou větou: V regionu je takový bordel, že pokud se budou české zbraně distribuovat jinak než přes Izrael, dříve nebo později se z nich bude střílet na Židy - to jest na náš vlastní civilizační okruh.Diskuse ke článku