nahoru

Sonda vyslaná člověkem poprvé v historii přistává na kometě

ČTK 12. listopadu 2014 • 10:07
Sonda vyslaná člověkem poprvé v historii přistává na kometě
foto: ESA

Přistáním modulu Philae na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko má dnes vyvrcholit desetiletá mise sondy Rosetta Evropské kosmické agentury (ESA). Přistávací aparát se od mateřské sondy oddělil po 10. hodině dopoledne a dosednout na povrch komety má zhruba o sedm hodin později. Má jít o první vysazení umělého tělesa na povrch jakékoli komety.

Philae se bude samostatně pohybovat zhruba pěší rychlostí, a proto bude po odpoutání od mateřské sondy potřebovat na zdolání zbývajících 22,5 kilometru k povrchu vesmírného tělesa ještě přibližně sedm hodin. Zhruba kolem 17:00 SEČ by mělo být jasné, zda bylo přistání v lokalitě nazvané Agilkia úspěšné.

Přistání stokilogramového modulu je jedním z klíčových okamžiků mise. Sondy řídí ze Země na vzdálenost zhruba 510 milionů kilometrů experti v kosmických centrech v německých městech Darmstadt a Kolín nad Rýnem.

Minilaboratoř Philae má měřit magnetické pole, pořizovat snímky, odebrat vzorky z povrchu a vyhloubit do komety díru a prozkoumat i materiál pod povrchem.

Vědci chtějí díky misi získat informace o vzniku sluneční soustavy před zhruba 4,6 milionu let. Komety totiž údajně obsahují převážně nezměněný materiál z této doby.

Sondu Rosetta s přistávacím zařízením vynesla do vesmíru 2. března 2004 raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně.

ČTK


Klíčová slova: reflex, rosettaDiskuse ke článku