nahoru

Republikáni v úterních volbách ovládli americký Kongres

ČTK, ref5. listopadu 2014 • 07:01
Rick Scott
Rick Scott
• foto: 
Profimedia

Republikáni v úterních volbách zcela ovládli americký Kongres, když po získání většiny ve Sněmovně reprezentantů obdrželi také nejméně 52 křesel v jeho horní komoře, 100členném Senátu. V noci na dnešek o tom informovala agentura Reuters

Republikáni mimo jiné získali senátorská křesla ve státech Montana, Arkansas, Colorado, Jižní Dakota, Iowa a Západní Virginie, zatímco demokraté uhájili mandáty v Michiganu, Delaware, Illinois a ve státě Rhode Island. Na některých místech USA volby ještě neskončily.

Senát se pod kontrolu republikánů vrací po osmi letech. Horní komoru Kongresu dosud ovládali demokraté prezidenta Baracka Obamy, který se nyní bude muset vypořádat s tím, že bez souhlasu republikánů nebude schopen určovat, kdo bude zastávat vysoké posty v jeho administrativě. Volby podle řady médií ukázaly širokou nespokojenost Američanů s Obamovou vládou.

Dosavadní šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid již telefonicky pogratuloval republikánovi Mitchi McConnellovi, který bude v horní komoře vůdcem nové většiny, tentokrát republikánské. "Vzkaz od voličů je jasný: chtějí, abychom spolupracovali," uvedl Reid v prohlášení.

Republikáni budou mít v Senátu pohodlnou většinu, která nebude postavena na rozdílu jediného senátora.

V Arkansasu vyhrál veterán z Iráku a Afghánistánu Tom Cotton nad demokratickým vyzyvatelem Markem Pryorem, a to navzdory podpoře bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Republikánka Shelley Capitoová vyhrála v Západní Virginii a její kolega Mike Rounds získal dosud demokratické senátorské křeslo v Jižní Dakotě, které bylo jedním z šesti dodatečných mandátů, které republikáni k ovládnutí Senátu potřebovali. John Cornyn obhájil republikánské křeslo v Texasu.

Republikáni si připsali důležitá vítězství také ve státech Colorado a Montana a také v Kentucky, což ukazovaly i předvolební průzkumy. Kentucky patří do skupiny zhruba desítky států, které byly považovány za klíčové pro republikánský Senát.

Senátorské křeslo ve státě Georgia nadále zůstává republikánům, zvítězil zde David Perdue nad demokratkou Michelle Nunnovou. Perdue v úřadu nahradí odcházejícího spolustraníka Saxbyho Chamblisse. Republikán Pat Robert si udržel senátorský post v Kansasu.

Také v Iowě zvítězili republikáni. Joni Ernstová těsně vyhrála nad demokratem Brucem Bradleym. V Severní Karolíně mandát neobhájila demokratická senátorka Kay Haganové, v horní komoře Kongresu ji nahradí republikán Thom Tillis.

Ve státě New Hampshire, který je rovněž považován za jeden z rozhodujících států, vyhrála demokratka Jeanne Shaheenová. Demokraté rovněž uhájili senátorský post v Michiganu, Delaware, Illinois a Rhode Islandu.

Naopak senátor za americký stát Louisiana, považovaný rovněž za klíčový, z úterních voleb nevzešel, neboť žádný z kandidátů nezískal potřebných více než 50 procent hlasů. Voliči půjdou k dodatečnému volebnímu kolu 6. prosince a vybírat budou mezi demokratickou senátorkou Mary Landrieuovou a jejím republikánským rivalem Billem Cassidym.

Velmi těsný souboj se nečekaně odehrál ve Virginii, kde se vítězem již prohlásil dosavadní demokratický senátor Mark Warner. Jeho republikánský rival Ed Gillespie ale podle Reuters prohru zatím neuznal.

Ve stočlenném Senátu měli dosud demokraté 53 křesel, spoléhat se mohli také na dva nezávislé senátory.

ČTK, ref


Diskuse ke článku