nahoru

V Německu stávkují strojvůdci, omezuje to i dopravu s Českem

ČTK 18. října 2014 • 14:00
V Německu stávkují strojvůdci, omezuje to i dopravu s Českem
V Německu stávkují strojvůdci, omezuje to i dopravu s Českem
• foto: 
profimedia.cz

Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn dnes v noci rozšířili svoji stávku i na osobní vlaky. Dopady sporu o zvýšení mezd pocítí i cestující z Česka, kteří během víkendu plánují využít na cestu do Německa některý z dálkových železničních spojů. Stávka má skončit až v pondělí ve čtyři nad ránem.

Němečtí strojvůdci stávkovali od konce srpna již čtyřikrát. Poslední čtrnáctihodinová stávka skončila ve čtvrtek a narušila i spojení mezi Prahou a Berlínem. Právě na této trati musí cestující podle Českých drah počítat s tím, že vlaky typu EuroCity či EuroNight ve směru z Česka skončí v Drážďanech, odkud budou tyto spoje zpět na Prahu vyjíždět. Vlaky na úseku mezi Prahou a saskou metropolí by tedy měly jezdit bez omezení.

První vlakem, kterého se omezení dotklo, byl spoj EuroNight 456 Phoenix, který měl z Prahy pravidelný odjezd v pátek v 18:29. Ten ještě v pátek večer skončil v Drážďanech, odkud byla jeho další cesta do Berlína odřeknuta. Cestující mohou kvůli stávce bez sankcí požádat o vrácení jízdného.

Němečtí odboráři se snaží prosadit zvýšení platů o pět procent a zkrácení pracovní doby z 39 na 37 hodin týdně. Znesvářené strany se ale na zvýšení mezd zatím nedokázaly dohodnout.

ČTK


Klíčová slova: vlakDiskuse ke článku