nahoru

Rasistická kresba Banksyho, nejslavnějšího pouličního umělce, byla zamalována

vib 2. října 2014 • 10:21
Rasistická kresba Banksyho, nejslavnějšího pouličního umělce, byla zamalována
foto: banksy.co.uk

S poměrně drsnou a překvapivou kresbou se prezentoval v anglickém Clacton-on-Sea nejslavnější pouliční umělec světa, známý pod jménem Banksy. Namaloval rasistickou kresbu, která kritizuje imigranty a vyzývá je „aby se vrátili do Afriky“. Informovala o tom britská média.

Na obrázku jsou černí ptáci a nápisy „Migranti nejsou vítáni“ či „Vraťte se do Afriky“. Kresbu nechala zničit, konkrétně zamalovat, městská rada a Banksy byl mezitím označen za „rasistu“. Sám umělec, který je celá léta v anonymitě, ale kresbu zveřejnil už předtím na svých webových stránkách a pořád je tam k nalezení (banksy.co.uk). Jeho díla se přitom prodávají po světě za stovky tisíc liber.

Banksy se na svých obrazech často věnuje tématům s politickým přesahem - například válkám, globálnímu oteplování, či špatným pracovním podmínkám v chudších zemích.

Otázkou je, zda se kresba v Clacton-on-Sea objevila náhodou. Budou tam totiž 9. října doplňovací volby do britského parlamentu. Tory Douglas Carswell, bývalý poslanec konzervativní strany premiéra Camerona, před časem oznámil, že odchází ke straně UKIP, která je známá i svoji kritikou imigrace do Británie. Carswellův obvod je právě v Clactonu.

 

vib


Klíčová slova: reflex, BanksyDiskuse ke článku