nahoru

Turecko hlásí už 130 tisíc uprchlíků ze Sýrie, uzavřelo část hranic

ČTK, ref22. září 2014 • 11:20
Turecko hlásí už 130 tisíc uprchlíků ze Sýrie, uzavřelo část hranic
foto: ČTK

Do Turecka se za poslední dny uchýlilo už 130.000 Kurdů, kteří prchají ze sousední Sýrie před postupujícími radikály z organizace Islámský stát (IS). Novou bilanci, podle níž od neděle přibylo na tureckém území na 30.000 syrských utečenců, dnes zveřejnil vicepremiér Numan Kurtulmuş. Kvůli masovému přílivu běženců Turecko uzavřelo část hraničních přechodů se Sýrií a připravuje se na to, že v nejbližší době budou na jeho území hledat útočiště další stovky tisíc lidí.

"Jsme připravení na ten nejhorší scénář, což je příliv stovek tisíc uprchlíků," řekl dnes Kurtulmuş novinářům.

Většina uprchlíků pochází z okolí příhraničního města Ajn al-Arab (známého i pod kurdským názvem Kobani) a v Turecku hledají bezpečné útočiště. Ajn al-Arab přitom v poslední době platil za klidné místo, kterému se boje vyhýbají, a kvůli tomu se do města přemístilo kolem 200.000 lidí z jiných regionů v Sýrii. Podle svědků, kteří z města uprchli, bojovníci z IS postupují velmi nekompromisně; vypalují domy a vraždí civilisty, uvedla agentura AP.

Ankara v pátek nechala otevřít asi 30kilometrový úsek hranice, kudy syrští Kurdové prchají. Dnes jsou ale nadále otevřené jen dva z devíti hraničních přechodů, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Agentura AFP s odvoláním na turecký úřad pro mimořádné situace (AFAD) dokonce uvedla, že utečenci nyní mají šanci dostat se na turecké území jen skrze jediný hraniční přechod v Mürşitpinaru. "Abychom mohli kontrolovat doklady příchozích, poskytnout nezbytnou první pomoc a v případě nutnosti i očkování, je pro syrské uprchlíky otevřen jen jeden hraniční přechod," sdělil úřad.

Podle nejnovější turecké bilance dorazilo od čtvrtka ze Sýrie 130.000 uprchlíků, UNHCR zatím stále uvádí 100.000 běženců. Podle Kurtulmuşe se Turecko o takový počet utečenců zvládne postarat, i když kvůli konfliktu v Sýrii za poslední tři a půl roku celkem na turecké území přišel více než milion Syřanů.

Kvůli postupu bojovníků z IS, kteří bezprostředně ohrožují padesátitisícový Ajn al-Arab, třetí největší kurdské město v Sýrii, jsou v pohotovosti bojovníci turecké Strany kurdských pracujících (PKK), jejíž členové usilují o samostatný kurdský stát. Zakázaná organizace, kterou Ankara považuje za teroristickou, vyzývá své členy, aby se zapojili do boje proti IS v Sýrii.

ČTK, ref


Klíčová slova: Turecko, sýrieDiskuse ke článku