nahoru

Skotové řekli NE samostatnosti, zůstavají ve svazku s Británií

ČTK 19. září 2014 • 07:27
Británie zůstane po čtvrtečním referendu ve Skotsku jednotná
Británie zůstane po čtvrtečním referendu ve Skotsku jednotná
• foto: 
ČTK

Británie zůstane po čtvrtečním referendu ve Skotsku jednotná. Podle konečných oficiálních výsledků hlasovalo proti skotské samostatnosti 55,3 procenta skotských voličů a pro 44,7 procenta. Účast v referendu dosáhla 84,59 procenta, což potvrzuje mimořádný zájem Skotů o hlasování.

Stoupenci ukončení 307 let trvající unie Skotska s Anglií měli převahu jen ve čtyřech z celkem 32 volebních okrsků. Uspěli v největším skotském městě Glasgowě. Kromě toho ovládli další velké město Dundee a okrsky North Lanarkshire a West Dunbartonshire. Na celkové vítězství to však nestačilo.

Pro jednotnou Británii nakonec bylo podle konečných výsledků 2,001.926 voličů a proti 1,617.989.

Porážku uznal skotský první ministr a šéf Skotské národní strany Alex Salmond. "Přijímám rozhodnutí lidu a vyzývám Skotsko, aby přijalo demokratický verdikt skotského lidu," uvedl a vyzval Skoty k jednotě.

Zdůraznil, že dodrží slib "respektovat výsledek a pracovat pro blaho Skotska a Spojeného království". Podle něj bylo referendum a vysoká účast "triumfem demokratického procesu".

"Ať se dá říci o této kampani cokoli, zasáhli jsme části společnosti, kterých se nikdy předtím politika netýkala," uvedl. Připomněl také, že vůbec poprvé hlasovali šestnáctiletí a sedmnáctiletí voliči.

Britský premiér David Cameron dnes potvrdil slib daný před referendem, že Skotsko dostane další pravomoci. K referendu by se měla odpoledne v písemném prohlášení vyjádřit také královna Alžběta II..

ČTK


Klíčová slova: reflex, referendum, skotsko


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.