nahoru

V Bruselu znovuotevřeli židovské muzeum, kde islamista zastřelil 4 lidi

ČTK, bah 14. září 2014 • 17:00
V Bruselu bylo znovuotevřeno židovské muzeum: Otevřelo se při příležitosti Evropského dne židovské kultury
V Bruselu bylo znovuotevřeno židovské muzeum: Otevřelo se při příležitosti Evropského dne židovské kultury
• foto: 
ČTK

Belgický premiér Elio Di Rupo dnes v Bruselu slavnostně znovuotevřel židovské muzeum, v němž v květnu islamista zastřelil čtyři lidi. Di Rupo podle agentury DPA při té příležitosti odsoudil antisemitismus a slíbil, že jeho země je připravena k boji s radikálními milicemi Islámský stát (IS). 
    

"Ti, kteří se dopouštějí antisemitských nebo rasistických zločinů, musí být zneškodněni," prohlásil Di Rupo.

Muzeum bylo uzavřeno od 24. května, kdy muž s kalašnikovem zastřelil dvojici izraelských turistů a také Francouzku a Belgičana. Podezřelým ze spáchání útoku je Francouz alžírského původu Mehdi Nemmouche, který byl šest dní po činu zatčen na jihu Francie a poté vydán do Belgie. Jako samozvaný "boží bojovník" předtím strávil většinu loňského roku v Sýrii.

Západní státy se obávají návratu stovek zradikalizovaných lidí, kteří se vydali z Evropy do Sýrie nebo do Iráku bojovat po boku islámských radikálů.

Di Rupo zdůraznil, že Belgie je "připravena zapojit se do koalice zemí v boji proti takzvanému Islámskému státu". "Je-li terčem útoku kulturní místo, jakým je židovské muzeum, pak je to útok na naši celou společnost," řekl.

"Ukažme společně, že kultura je silnější než nenávist, demokracie silnější než teror a lidskost silnější než barbarství," prohlásil šéf belgické vlády.

Muzeum bylo znovu otevřeno při příležitosti dnešního Evropského dne židovské kultury. Ve vstupní hale byla instalována bronzová deska se jmény čtveřice obětí.

ČTK, bahPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.