Třetí oběť Islámského státu, David Haines

Třetí oběť Islámského státu, David Haines Zdroj: ČTK

Islámsky stát sťal třetího zajatce, tentokrát britského humanitárního pracovníka

Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili na internetu video, na němž je zachyceno údajné stětí britského humanitárního pracovníka Davida Hainese. Existenci videozáznamu s předpokládaným Hainesovým stětím potvrdilo britské ministerstvo zahraničí, přičemž současně uvedlo, že pracuje na co nejrychlejším ověření pravdivosti nahrávky. Jde již o třetího západního rukojmího IS, jehož podle všeho stihl stejný osud.

Britský premiér David Cameron označil zavraždění Hainese za "čiré zlo" a prohlásil, že jeho vláda udělá "vše, co je v jejích silách, aby vrahy dopadla". "Je to ohavná, děsivá vražda nevinného humanitární pracovníka. Soucítím s rodinou Davida Hainese, který projevil mimořádnou odvahu a sílu v této tvrdé zkoušce," uvedl premiér v prohlášení.

Americký prezident Barack Obama ostře odsoudil "barbarskou vraždu" Hainese a slíbil, že USA budou spolupracovat s Británií a dalšími státy, aby byli vrazi postaveni před soud a aby byla zničena hrozba, kterou představují islamisté pro lidi na celém světě. "Spojené státy stojí po boku Británie," zdůraznil Obama.

Extremisté z IS už dřív pohrozili, že Haines bude po dvou amerických novinářích - Jamesi Foleym a Stevenu Sotloffovi - jejich další obětí. Žurnalisty teroristé zabili v odvetě za americké letecké údery namířené proti Islámskému státu. Na videu se Sotloffem se také Haines krátce objevil jako zamýšlený další terč islamistů.

Záběry Hainesova stětí se podobají zaznamenaným vraždám Foleyho a Sotloffa. Na videozáznamu označeném "Vzkaz spojencům Ameriky" maskovaný muž, který je oblečený v černé barvě a mluví s britským přízvukem, prohlašuje, že smrt Brita je odplatou za slib vlády v Londýně vyzbrojit Kurdy v severním Iráku pro boj proti Islámskému státu.

"Tento Brit musí zaplatit za váš slib vyzbrojit (kurdské milicionáře) pešmergy proti Islámskému státu," říká maskovaný muž, který stojí nad klečícím Hainesem oblečeným v oranžové kombinéze. Spojenectví s USA jen "urychlí vaši zkázu a zatáhne Brity do další krvavé války, kterou nemohou vyhrát", dodává. Vzápětí je na videu vidět, jak muži setne hlavu.

Na konci nahrávky je ukázán další rukojmí, který má být zabit, pokud britská vláda bude dál podporovat boj proti Islámskému státu. Zmíněný muž byl identifikován jako Alan Henning, rovněž britský státní příslušník a humanitární pracovník zajatý při své práci v Sýrii.

Na nahrávce mluví i sám Haines a říká, že za jeho smrt nese odpovědnost premiér Cameron. "Vstoupil jste dobrovolně do koalice s USA proti Islámskému státu, přesně jako váš předchůdce Tony Blair. Pokračujete v trendu britských ministerských předsedů, kteří nedokážou najít odvahu vzepřít se Američanům. Bohužel jsme to my, britská veřejnost, kdo nakonec platí za sobecká rozhodnutí našeho parlamentu," konstatuje Haines.

Obdobným způsobem před smrtí mluvili i Foley a Sotloff o Obamovi. Má se za to, že proslovy napsali členové Islámského státu a oběti je přednesly pod nátlakem.

Předpokládaný vrah Hainese je podle prvního hodnocení analytiků týž muž, který se objevil s nožem v ruce na videích s Foleym a Sotloffem. Také oni měli na sobě v okamžiku smrti oranžové kombinézy a byli nafilmováni v podobné pouštní krajině jako Haines. Tentokrát se vrah s britským přízvukem zmiňuje i o amerických náletech na pozice radikálů kolem přehrady u města Hadísa v západním Iráku, jež USA zahájily 7. září. To naznačuje, že Haines byl zabit v průběhu uplynulého týdne.

Čtyřiačtyřicetiletý otec dvou dětí ze skotského Perthu Haines v minulosti spolupracoval s několika humanitárními organizacemi. Organizace ACTED se sídlem v Paříži uvedla, že Brit se na humanitárních projektech podílel od roku 1999 a pomáhal obětem konfliktů na Balkáně, v Africe a na Blízkém východě. Byl zajat v březnu 2013 poblíž uprchlického tábora na severu Sýrie s jedním spolupracovníkem, kterého věznitelé před několika měsíci propustili. Haines měl prý z minulosti armádní zkušenost a znal dobře nebezpečné oblasti.

Videozáznam s údajnou brutální vraždou Hainese se objevil jen pár hodin poté, co jeho rodina v sobotu vyzvala mužovy únosce, aby ji kontaktovali.