nahoru

Vinaři hlásí problémy: V Itálii bude nejmenší úroda za 60 let, Francouzi ztratili odbyt v Číně

ber 13. září 2014 • 11:13
Vinaři hlásí problémy: V Itálii bude nejmenší úroda za 60 let, Francouzi ztratili odbyt v Číně
Vinaři hlásí problémy: V Itálii bude nejmenší úroda za 60 let, Francouzi ztratili odbyt v Číně
• foto: 
profimedia.cz

Definitivní výsledky vinařské sezony v Evropě budou známy až někdy počátkem listopadu. Jenže největší vinařské velmoci hlásí problémy. V Itálii bude podle odhadů nejmenší úroda od roku 1950. Francouzům, kteří se v posledních letech hodně orientovali na čínský trh, se v Asii nedaří. Informoval o tom web thelocal.it.

V Itálii očekávají kvůli vlhkému a deštivému počasí v některých regionech celkově až o 15 procent nižší úrodu, než v minulém roce. Nejvíce jsou postiženy regiony Sicílie a Puglie. Podle některých ekonomů by to mohlo vést k zvýšení cen vína na trhu. Navíc Itálie podle všeho ztratí v důsledku menší úrody první místo největšího producenta vína.

Ve Francii má být úroda naopak uspokojivá. Jenže tam se už od začátku roku potýkají s obrovským výpadkem obchodu s Čínou. Obyvatelé nejlidnatější země světa si prostě na víno nezvykají tak rychle, jak se předpokládalo. Prodej francouzských vín tam poklesl letos až o 30 procent. Přitom zvýšený prodej vína do Číny a Ruska v posledních letech zvyšoval ceny zejména těch lepších vín.

Prodej těch nejlepších vín z Francie se na čínském trhu zdvojnásobil mezi lety 2009 až 2013. Podle Francouzů začal ale letos nepochopitelně a rychle klesat.

ber


Klíčová slova: víno, vinaři, problémy


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.