nahoru

Dojemný, smutný a varující. To je poslední dopis novináře Foleyho, kterého popravili islamisté

ČTK25. srpna 2014 • 16:00
James Foley
James Foley
• foto: 
Reuters

„Katie, jsem na tebe tak pyšný. Jsi ta nejsilnější a nejlepší z nás! Myslím na tebe, jak musíš tvrdě pracovat, pomáhat lidem jako zdravotní sestra. Jsem tak rád, že jsme si psali těsně předtím, než mě unesli. Modlím se, abych mohl být doma na tvoji svatbu... Teď mluvím jako babička!" říká ve svém posledním dopise americký novinář James Foley, kterého popravili muslimští radikálové.

Pak Foley pokračoval: „Babičko, prosím, ber své prášky, choď na procházky a nepřestávej tancovat. Až se dostanu domů, vezmu tě ven na margaritu. Zůstaň silná, protože tě budu potřebovat, abych získal zpátky svůj život," uzavírá Foley svůj dojemný dopis.

Rodiče novináře teď dopis zveřejnili. I když i to mělo pozoruhodný osud. Dopis jejich synovi věznitelé nedovolili poslat, tak se jeho text naučil nazpaměť jiný z rukojmích, dánský fotoreportér Daniel Rye Ottosen. Ten strávil v zajetí po boku Foleyho 13 měsíců, a když ho v červnu propustili, jeden z jeho prvních telefonátů směřoval Jamesově matce Diane, které pak dopis nadiktoval.

„Vím, že na mě myslíte a modlíte se za mě. A jsem za to moc vděčný," říká James Foley v úvodu dopisu. „Modlím se za vás, abyste zůstali silní a věřili," dodává. Popisuje, že ho vězní v jedné cele společně s dalšími 17 lidmi. Se svými spoluvězni prý vedou dlouhé debaty o filmech, sportu a dalších věcech. Hrají rovněž dámu, šachy a několik dalších her, používají přitom různé úlomky, které najdou v cele. „Opakujeme si různé příběhy a smějeme se, abychom zmírnili napětí,“ říká novinář.

Foley dále uvádí, že v zajetí „má slabé i silné dny“. „Jsme vděční za každého, kdo je propuštěný, ale samozřejmě toužíme i po naší vlastní svobodě. Snažíme si navzájem dodávat odvahu a sílu,“ popisuje Američan. Prý jim dávají již lepší jídlo než v minulosti. Mají k dispozici čaj, občas kafé. „Přibral jsem skoro všechno, co jsem minulý rok zhubnul,“ dodává.

Videozáznam se stětím Foleyho zveřejnili minulé úterý islamisté z hnutí Islámský stát, kteří ovládají část Iráku a Sýrie. Vraždu, kterou západní politici v čele s americkým prezidentem Barackem Obamou ostře odsoudili, spáchal muž mluvící s britským přízvukem.

ČTK
Diskuse ke článku