nahoru

Na záchytce skončilo loni přes 23 tisíc lidí

ČTK, ref 20. července 2014 • 09:00
Na záchytce skončilo loni přes 23 tisíc lidí
Na záchytce skončilo loni přes 23 tisíc lidí
• foto: 
Stanislav Krupař

Alkoholismus a jeho zdravotní a sociální důsledky patří v Česku mezi velké problémy. Loni přijalo 17 záchytných stanic 23 018 lidí pod vlivem alkoholu nebo drog, což je meziročně ale o 5500 méně. Za poslední čtvrtstoletí skončilo v těchto zařízeních téměř 475 000 lidí.

Po celé období převažují mezi pacienty záchytných stanic muži, v průměru tvoří 84 procent všech přijatých. Podíl dětí a dospívajících klesl z téměř devíti procent v roce 2006 na loňská dvě procenta. Čtvrtinu všech pacientů přijaly čtyři záchytné stanice v Moravskoslezském kraji, téměř 16 procent záchytná stanice v Jihomoravském kraji a 14 procent záchytná stanice v Praze.

Od roku 2011 dělí statistici pacienty podle toho, zda byli přijati pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Z celkového počtu přijatých bylo 99 procent pod vlivem alkoholu, nejvíc v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Pacienty pod vlivem nelegálních drog vykázaly především Zlínský a Pardubický kraj.

Podle průzkumu v Česku pije rizikovým nebo škodlivým způsobem alkohol pětina dospělých, to je více než 1,3 milionu lidí. Více než 140 000 ekonomicky aktivních pije alkohol tolik, že už potřebují odbornou pomoc.

Lékaři, kteří se věnují léčbě závislostí na alkoholu, vidí cestu k omezení alkoholismu v regulaci reklamy, nulové toleranci alkoholu za volantem a zavedení vyšší daně na alkohol.

První záchytku na světě jako zdravotnické zařízení založil v roce 1951 v Praze u Apolináře docent Jaroslav Skála. Do roku 1989 vzrostl počet záchytných stanic na 34, od té doby jich ale trvale ubývá.

Podrobné informace o záchytkách najdete na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR zde.

ČTK, ref


Klíčová slova: alkohol, záchytkaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.