nahoru

Proruští separatisté popřeli dohodu o bezpečné zóně kolem letadla, stále se na ní nedohodli

ČTK19. července 2014 • 15:00
• foto: 
Profimedia.cz

Proruští separatisté a mezinárodní pozorovatelé se na vzniku "bezpečné zóny" v oblasti pádu malajsijského letounu na východě Ukrajiny zatím nedohodli. S odvoláním na představitele povstalců to dnes uvedla agentura Reuters. O tom, že mezi zástupci Ukrajiny, Ruska, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a povstalci existuje dohoda o vzniku dvacetikilometrové bezpečné zóny, ráno informoval šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko.

Díky zřízení bezpečného území v oblasti katastrofy mělo být možné identifikovat oběti a předat jejich těla rodinám. Zajistit oblast, kam se letadlo zřítilo, je ale nutné i kvůli vyšetření, kdo je za smrt téměř 300 lidí zodpovědný.

"Žádná bezpečná zóna nevznikla," řekl podle Reuters vysoce postavený představitel samozvané Doněcké lidové republiky Sergej Kavtaradze. "Jde o oblast blízko fronty, jsou tam vojenské operace," dodal.

Malajsijský letoun se ve čtvrtek pravděpodobně po zásahu raketou zřítil nad východní Ukrajinou nedaleko ruských hranic. Jde o území, které mají pod kontrolou proruští separatisté. Podle pátečního prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy byla raketa země-vzduch odpálena právě z regionu, který ovládají povstalci. Neštěstí nikdo nepřežil.

V pátek se skupině pozorovatelů OBSE na místo pádu letounu nepodařilo zajistit si přístup, po jejich příjezdu na místě zazněly varovné výstřely.

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,460
21,800
28,670
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější