nahoru

Několika nigerijským dívkám se podařilo uprchnout ze spárů islamistických únosců

lam, ČTK7. července 2014 • 09:13
Nigerie
Nigerie
• foto: 
YouTube.com

Ze spárů islamistů v Nigérii se podařilo uprchnout 63 z 68 žen a dívek, které byly uneseny v červnu při sérii útoků na severu země připisovaných radikální skupině Boko Haram. Informovala o tom dnes agentury AFP s odvoláním na nigerijské bezpečnostní zdroje.

"Právě jsem dostal upozornění od kolegů v oblasti Damboa, že asi 63 unesených žen a dívek se mohly vrátit domů," sdělil zástupce milicí státu Borno, které úzce spolupracují s místní policií.

"Provedly odvážný čin, když je jejich věznitelé opustili, aby se věnovali jiné operaci," dodal.

Jiný zdroj upřesnil, že ženy a dívky uprchly v pátek večer, kdy vedla armáda proti islamistům bojovou operaci, která stála život více než 50 extremistů.

Členové hnutí Boko Haram rozpoutali v posledních letech na severovýchodě Nigérie rozsáhlou vlnu násilí s cílem ustavit v oblasti islámský stát. Podle zprávy Norské rady pro uprchlíky zabili jen za letošní rok asi 3300 lidí.

Pozornost světa vzbudily akce Boko Haram od letošního dubna, kdy islamisté začali unášet stovky žen a dívek. Rada bezpečnosti OSN koncem května zařadila milice Boko Haram na seznam teroristických organizací.

lam, ČTK


Klíčová slova: islamista, Nigerie, únosceDiskuse ke článku