nahoru

Letíte letadlem? Pozor na bakterie, jsou tam prakticky všude

Daniel Baret 3. července 2014 • 17:00
Dopravní letadlo
Dopravní letadlo
• foto: 
Profimedia.cz

Lidé si často myslí, že nejšpinavější část letadel jsou logicky toalety. Podle americké televizního pořadu The Today Show jsou ale nakažlivé bakterie takřka všude na palubách. Informoval o tom web news.com.au.

Tým Today Show letěl třemi lety s různými dopravci a vzal vzorky, kde mohl – při odbavení na letištích, opěrátek na ruce, z toalet i z letadlových vyklápěcích stolků.

První problém nastal hned u bezpečnostní kontroly příručních zavazadel. Košíky, do kterých musíte dát svá příruční zavazadla a osobní věci, jsou bakteriemi doslova obalené. Doktor Robert Glatter z nemocnice Lenox Hill v new Yorku situaci komentoval těmito slovy: “Těmito bakteriemi se můžete nakazit i pouhým dotykem. Skrz kůži vám mohou proniknout do krve a způsobit vážné onemocnění.”

Další vysoce infekční oblast v letadle jsou vyklápěcí stolky. Pokud náhodou letíte s malým dítětem, držte ho raději od takové stolku dál, minimálně stolek předtím pořádně očistěte.

Opěrátka na ruce měly kupodivu test negativní. Ovšem bezpečnostní pásy byly plné bakterií, které běžně žijí v našem žaludku a střevech. Podle Glattera jsou tyto bakterie také nebezpečné.

Studie Auburnské univerzity v Alabamě pak také potvrdila výsledky týmu z Today Show. Podle ní bakterie včetně nebezpečné E. coli přežívají v letadlech celé dny a mohou kohokoliv nakazit.

Obranou je především hygiena a zabránění kontaktu s bakteriemi především pokud by se měly dostat do úst nebo očí.

Daniel Baret


Klíčová slova: letadlo, bakterieDiskuse ke článku