nahoru

Mobilní operátoři potvrdili, že spolu jednají o sdílení sítí

ČTK20. června 2014 • 14:00
T - Mobile, O2 a Vodafone přiznali, že jednají o sdílení sítí.
T - Mobile, O2 a Vodafone přiznali, že jednají o sdílení sítí.
• foto: 
profimedia.cz

Mobilní operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone společně potvrdili, že diskutují o možném sdílení a konsolidaci mobilních sítí GSM, 3G a LTE. Analýzu možného obchodního modelu sdílení a konsolidace mobilních sítí provede externí poradce. Firmy to uvedly v dnešní tiskové zprávě. Sdílení infrastruktury má přinést snížení nákladů. 

Po analýze se každý z operátorů rozhodne, zda bude v projektu pokračovat. Teprve potom by mohla být zahájená obchodní jednání k dosažení dohody o finančních a právních podmínkách modelu společné spolupráce. Po dobu analýzy budou operátoři pokračovat ve svých dříve naplánovaných aktivitách v oblasti rozvoje sítí.

Na základě dříve uzavřené dohody budují společně mobilní sítě O2 a T-Mobile. Vodafone to označil za diskriminaci a stěžoval si u ÚOHS. Dohodu o sdílení vysílačů pro LTE uzavřely firmy O2 s T-Mobilem začátkem května. Již loni se dohodly na sdílení sítí GSM a 3G. Telefónica přitom loni v létě jednala o sdílení právě s Vodafonem, nakonec ale dohoda padla, stejně jako předchozí jednání s T-Mobilem.

Sdílení infrastruktury má operátorům snížit náklady. Náklady na sítě LTE by se včetně plateb za licence mohly vyšplhat na 30 až 40 miliard korun. Sdílení podporuje i Český telekomunikační úřad, protože v úspoře nákladů vidí benefity pro zákazníky.

Sdílení sítí čtvrté generace mezi O2 a T-Mobilem se týká celého území ČR mimo Prahy a Brna. O2 bude zodpovědné za správu a provoz ve východní části území a T-Mobile na západě. Do konce roku chtějí všichni tři operátoři pokrývat rychlým internetem přes 90 procent populace.

 

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,810
22,510
29,370
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější