nahoru

Policie loni zabavila rekordní množství marihuany a pervitinu

ČTK, pos 26. května 2014 • 13:00
Drogy
Drogy
• foto: 
Profimedia.cz

Policie v loňském roce v Česku zabavila rekordní množství 735 kilogramů marihuany a téměř 70 kilogramů pervitinu. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou dnes zveřejnila Národní protidrogová centrála (NPC). Drogové podsvětí ovládly hlavně zločinecké skupiny z Vietnamu, které se v posledních letech zaměřily na výrobu obou druhů drog.

Policisté loni odhalili 276 pěstíren konopí, v nichž bylo přes 73.600 rostlin. Počet zajištěných pěstíren meziročně vzrostl o 77. Množství zabavené marihuany proti roku 2012 vzrostlo o 172 kilogramů.

"Většina vypěstované marihuany byla určena pro domácí trh, nicméně i nadále docházelo k velkoobjemovému vývozu do zahraničí," uvádí výroční zpráva NPC. Pašeráci marihuanu z Česka nejčastěji vyváželi do sousedních států, Ukrajiny, Maďarska, Velké Británie nebo zemí Skandinávie.

Počet zajištěného pervitinu loni vzrostl více než dvojnásobně oproti roku 2012, kdy policie zabavila 32 kilogramů této drogy. "Množství zajištěného metamfetaminu významně stoupá od roku 2011 a souvisí především s trendem zvyšování objemu výroby v rámci jednoho výrobního cyklu a trendem komercionalizace jeho produkce i distribuce," uvedla NPC. Podle policistů se zločinecké skupiny přiklánějí k velkoobjemové výrobě pervitinu, a to zejména v příhraničních oblastech, kde se zvyšuje poptávka od zahraničních uživatelů drog.

Vietnamské zločinecké skupiny se zabývají velkoobjemovou výrobou marihuany od roku 2007 a pervitinu od roku 2009. Kontrolu nad výrobou a distribucí pervitinu se jim podle výroční zprávy podařilo získat v posledních dvou letech. "Z velké části k tomu přispěla snadná dostupnost léčiv s vysokým obsahem pseudoefedrinu," zmiňuje zpráva NPC. Obchod s drogami dále ovládají zejména kosovští Albánci, Nigerijci nebo Turci.

Výroba a prodej pervitinu s marihuanou loni podle policie tvořila 90 procent drogové kriminality. Podíl kokainu a heroinu nedosahoval ani pěti procent.

ČTK, pos


Klíčová slova: reflex, policie, drogyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře