nahoru

Thajská armáda vyhlásila stanné právo, vláda je stále u moci

lam, ČTK 20. května 2014 • 09:42
thajsko
thajsko
• foto: 
ČTK

Thajská armáda dnes vyhlásila v zemi stanné právo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní televizi. Opatření má údajně pomoci udržet pořádek ve státě, kterým přes půl roku zmítají násilné protesty. Velení armády podle agentury AP popřelo, že by za mimořádným opatřením byla snaha o státní převrat. Současná prozatímní vláda, jejíž odstoupení část demonstrantů požaduje, zůstává nadále u moci.

Podle vyjádření šéfa ozbrojených sil vysílaného thajskými televizemi, jejichž sídla vojáci obsadili a zavedli v zemi cenzuru, je stanné právo prostředkem, jak skoncovat s násilnostmi, které rozpoutávají demonstranti. Armáda zároveň vyzvala demonstranty z vládního i protivládního tábora, aby předešli jakýmkoli násilným střetům.

Bývalý thajský premiér Tchaksin Šinavatra, jehož svržení při vojenském puči v roce 2006 v Thajsku zahájilo vleklou politickou krizi, dnes ze svého dobrovolného exilu v Dubaji prohlásil, že vyhlášení stanného práva "se dalo očekávat". Zároveň vyjádřil naději, že žádná strana nynějšího konfliktu "nebude porušovat lidská práva a poškozovat demokratický proces ještě víc, než už poškozený je", napsal Šinavatra na svém oficiálním účtu na Twitteru.

Poslední vlna protestů, jejichž cílem je skoncovat právě s vlivem Šinavatry na thajskou politiku, trvají už od loňského listopadu a zemřely při nich na tři desítky lidí; dalších zhruba 800 osob bylo zraněno.

Vyhlášení stanného práva se opírá o zákon dávající vojsku možnost zasáhnout v době krize. Armáda k němu prý sáhla kvůli tomu, že dlouhodobé protesty "by mohly mít vliv na bezpečnost země a bezpečí lidských životů a veřejného majetku".

Podle agentury DPA kromě cenzury médií mimořádné opatření vojákům mimo jiné umožňuje nařídit zákaz vycházení, podnikat domovní prohlídky bez předběžného souhlasu soudu, zadržet osoby bez zatykače a zakázat demonstrace a proti jejich účastníkům použít zbraně.

Zatím není jasné, jak se bude stanné právo projevovat na běžném životě lidí. Vojáci sice v obsazených televizích odvysílali zprávu o vyhlášení stanného práva a výzvu ke klidu, ale jinak do chodu země nezasahují. Život v rozlehlé metropoli Bangkoku s deseti miliony obyvatel pokračuje jako jindy, napsala agentura AP. Školy, obchody i turistické památky zůstávají otevřené a doprava proudí jako obvykle.

Na hlavní silnici před jedním z nejluxusnějších nákupních středisek lidé okukovali vojáky v džípech s vystrčenými samopaly, kteří krátce odkláněli provoz. Nálada ale nebyla nijak napjatá a lidí se zastavovali, aby si vojáky vyfotili, nebo si s nimi dokonce pořídili autoportrét "selfie".

Podle prohlášení ministra spravedlnosti se vyhlášení stanného práva nijak nedotklo funkčnosti vlády, která má stále "pevnou moc, aby řídila zemi".

Thajská armáda stála od konce absolutistické monarchie v roce 1932 za 11 převraty v zemi, do současné politické krize zatím nezasahovala. Minulý týden ale šéf thajských pozemních sil pohrozil možným vojenským zásahem, pokud budou násilnosti pokračovat.

Krize v Thajsku se prohloubila začátkem května, kdy ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci bývalou premiérku Jinglak Šinavatrovou, sestru Tchaksina Šinavatry, a nařídil jí odstoupit z funkce.

Prozatímní vláda současného premiéra Niváttumronga Búnsongpajsana, v níž mají zásadní vliv Šinavatrovi stoupenci, chce na léto vypsat předčasné volby, které by měly být cestou z krize ohrožující druhou nejsilnější ekonomiku jihovýchodní Asie. Protivládní demonstranti však volby odmítají, neboť jejich tábor by je pravděpodobně prohrál, a žádají jmenování neutrálního premiéra.

Šinavatrovi stoupenci z tábora takzvaných červených košil se po výzvě armády nechali slyšet, že v protestech neustanou do té doby, než budou vypsány nové volby.

Na novou situaci v Thajsku zareagovalo i Japonsko, které je v zemi významným investorem. Mluvčí vlády v Tokiu prohlásil, že je kabinet vývojem velmi znepokojen. Také Spojené státy, které po převratu v roce 2006 zastavily Thajsku pomoc, uvedly, že situaci bedlivě sledují.

lam, ČTK


Klíčová slova: ThajskoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.