nahoru

Katastrofální záplavy v Bosně a Srbsku už si vyžádaly desítky obětí

ČTK, pos 18. května 2014 • 08:00
Katastrofální záplavy v Bosně a Srbsku už si vyžádaly desítky obětí
foto: ČTK

Nejméně tři desítky lidských životů si v Bosně a Hercegovině a v sousedním Srbsku vyžádaly mimořádně silné záplavy, které tyto země sužují. S odvoláním na oficiální zdroje to oznámila agentura AFP. Záplavy patří v obou zemích mezi nejhorší za více než 100 let. Srbsko již požádalo Evropskou komisi o humanitární pomoc, do země odjela s technikou i česká hasičská jednotka.

V obou balkánských zemích velká voda postihla kolem milionu obyvatel. Desítky tisíc lidí byly evakuovány a více než stovky tisíc domácností se ocitly bez elektřiny či pitné vody. V samotném Srbsku se materiální škody odhadují na více než jednu miliardu eur (27 miliard Kč).

Počet mrtvých ale zřejmě ještě poroste, spolu s tím, jak se záchranářům daří dostávat do odříznutých obcí. Severobosenské město Doboj původně hlásilo šest mrtvých, starosta města Obren Petrović ale nyní podle AFP oznámil, že mrtvých jsou již dvě desítky.

Největší obavy v Srbsku vzbuzuje rozvodněná Sáva. Město Šabac, kterému v pátek bezprostředně hrozilo zaplavení a kde tisíce dobrovolníků celou noc stavěly hráze, se zdá být z nejhoršího venku, i když tam hladina řeky dosáhla rekordní výšky 631 centimetrů. Povodňová vlna totiž postupuje směrem na sever.

Rozvodněná řeka Sáva ohrožuje také východní Chorvatsko, kde musely být podle agentury AP evakuovány stovky obyvatel.

Evakuace dál pokračuje v téměř zcela zaplaveném sedmdesátitisícovém městě Obrenovać poblíž Bělehradu, kde se do bezpečí muselo uchýlit přes 4000 lidí. Agentura Reuters informovala, že voda město zalila až do výšky 2,3 metru.

Záplavy ohrožují i největší srbskou elektrárnu v Obrenovači. Ta už ohlásila odstávku, neboť voda zalila dva uhelné povrchové doly.

Na severu Bosny je situace nejhorší ve městě Bosanski Šamac, kde Sáva dosáhla výšky 1052 centimetrů, ale také ve městech Doboj, Maglaj a Brčko. Ve východobosenské Bijeljině, kde se tatáž řeka přelila přes protipovodňové zábrany, pokračuje evakuace 10.000 lidí. Asi tisícovka lidí včetně malých dětí, těhotných žen a starších občanů musela opustit své domovy z oblasti obce Željezno Polje, kde stovky domů zničily sesuvy půdy. Mírně se naopak zlepšují vyhlídky obcí poblíž řeky Bosna, jejíž hladina pomalu klesá.

Meteorologové označují nynější záplavy za nejhorší od začátku záznamů o povodních. Do obou balkánských zemí ve velkém směřuje mezinárodní pomoc: do Bělehradu dnes dorazila i jednotka českých hasičů a jeden Čech je také součástí koordinačního týmu, který sestavila Evropská komise. Humanitární organizace ADRA vyhlásila na pomoc obětem povodní v Srbsku a Bosně veřejnou sbírku. Jihomoravský kraj oznámil, že pomůže Sumadijskému regionu v Srbsku, se kterým dlouhé roky spolupracuje.

ČTK, pos


Klíčová slova: reflex, bosna, zaplavy, Srbsko