nahoru

Ukrajina zahájila operaci proti proruským silám ve Slavjansku, vyžádala si první oběti

13. dubna 2014 • 13:50
Ukrajina
Ukrajina
• foto: 
ČTK

Operace, kterou dnes zahájily ukrajinské speciální jednotky proti separatistům ve Slavjansku na východě Ukrajiny, si již zřejmě vyžádala oběti. Proruští aktivisté tam od soboty okupují úřední budovy, včetně místních sídel policie a ukrajinské tajné služby SBU, a také se zmocnili zbraní. Na straně vládních sil zatím padl důstojník SBU a dalších pět utrpělo zranění, opačná strana má údajně jednoho padlého a dva zraněné.

"Slavjansk. Mrtví a zranění (jsou) na obou stranách. Na naší straně - důstojník SBU. Je zraněn vedoucí protiteroristického centra SBU a ještě další čtyři (lidé). Na straně separatistů - nezjištěný počet," uvedl ve stručné informaci ukrajinský ministra vnitra Arsen Avakov podle agentury Unian. Separatisté podle něj používají civilisty jako živý štít a pořádkové síly se nyní přeskupují.

Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na jednoho z proruských aktivistů uvedla, že ve Slavjansku také zahynul jeden ze stoupenců federalizace Ukrajiny a další dva utrpěli zranění. Prý ale padli i dva stoupenci kyjevského režimu.

"Dohromady zahynuli tři lidé. Dva ze strany Pravého sektoru, jak jim říkáme, a jeden náš. Ano, byli zabiti. A na naší straně jsou ještě dva zranění," řekl Nikolaj Solncev.

Ze samého Slavjanska přicházejí protichůdné zprávy. Podle zprávy ukrajinské odbočky agentury Interfax je prý už větší část města osvobozena od ozbrojenců. Naopak podle ruských médií se přestřelky omezily jen na dvě kontrolní stanoviště u výpadovek, ale v centru města, chráněném barikádami, panuje prý relativní klid. Starostka však utekla z města.

Kyjev ztrácí podle webu BBC v ruskojazyčné verzi kontrolu i nad dalšími místy na východní Ukrajině. Separatisté podle místních médi dnes obsadili radnici v půlmilionovém přístavním městě Mariupol u Azovského moře. Ve městě Jenakijeve s asi 90.000 obyvateli, rovněž v Doněcké oblasti, ozbrojenci ještě v noci ovládli sídla prokuratury a policie a také radnici, nad kterou vztyčili ruský prapor a vlajku takzvané Doněcké republiky.

V sobotu skupina ozbrojenců v maskovacích uniformách ve Slavjansku, městě s asi 100.000 obyvateli v Doněcké oblasti, obsadila policejní strážnici, pobočku tajné služby SBU a radnici. Na strážnici se prý zmocnili stovek zbraní a nad radnicí vztyčili ruskou vlajku. Zřídili také své hlídky na silnicích vedoucích do Slavjanska. Policejní sídlo obsadili proruští separatisté také v Doněcku a ve městě Kramatorsk.

Favorit květnových prezidentských voleb, miliardář Petro Porošenko dnes obvinil Rusko, že neznámí ozbrojenci, kteří se ve Slavjansku v sobotu zmocnili policejní strážnice a pak i pobočky SBU a radnice, jsou členové "speciálních jednotek, průzkumných a diverzních skupin jiného státu".

"Vyzývám Rusko, aby uklidnilo krizi a stáhlo velké množství svých vojáků, včetně speciálních jednotek, z oblasti okolo ukrajinských hranic," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. I podle něj se na východní Ukrajině opět objevili muži v uniformách bez označení a se specializovanými ruskými zbraněmi. Naprosto stejně byli vybaveni ruští vojáci při předchozím obsazení Krymu.Klíčová slova: reflex, ukrajinaDiskuse ke článku