nahoru

Záhadný Čech nalezený v Oslu si začíná vzpomínat

ČTK, Tereza Stonišová 13. dubna 2014 • 10:34
John Smith
John Smith
• foto: 
Politiet

Začal údajně i používat svůj rodný jazyk, češtinu. Dosud mluvil muž, který si říká John Smith, výhradně anglicky. Včera však absolvoval několikahodinový telefonát se svou rodinou, který napomohl tomu, že si začíná muž vzpomínat. Mluvil prý o svém dětství a profesi. Informaci dnes přinesla norská televize NKR.

„V sobotu odpoledne jsme spolu mluvili tři hodiny. Jsem velmi šťastný, byl to příjemný rozhovor,“ prohlásil český Pan X, po tříhodinovém telefonátu s rodinou. Během konverzace se mu prý začaly vybavovat některé věci z dřívější doby i jeho rodný jazyk. Doposud nalezenec sice rozuměl bez problémů češtině, ale mluvil výhradně anglicky. 


„Postupně jsem si zvykl mluvit česky. Bylo to zvláštní, jak se mi čeština vrátila,“ konstatoval. „Mluvili jsme o mém dětství, o všem, co se stalo, o mé práci, o novinářích před domem mých rodičů. Zdá se, že jsem měl hezký život,“ dodal. 


Otec svému synovi po telefonu prý mimo jiné sdělil, že před incidentem pracoval v oboru počítačů a ekonomie a že byl konzultantem české policie. „Prý jsem pracoval na nějakém velkém případu. Otec si myslel, že mířím na Nový Zéland. Možná se cestou něco stalo, ale o tom nechci spekulovat,“ podotkl muž. „Když jsem se probudil v nemocnici, nic jsem o sobě nevěděl, a proto jsem se snažil najít informace. Bylo to jednoduché, prostě jsem procházel různé obory vzdělávání a říkal jsem si, co o kterém vím. Přemýšlel jsem, zda je to náhodné, jestli jsem se to naučil sám nebo ve škole. Takhle jsem postupně zjistil, jaké znalosti mám. Dokud jsem toto neudělal, nevěděl jsem, že něco o počítačích vím,“ řekl muž v rozhovoru pro dnešní Nedělní Blesk. 


Jeden z lékařů ho prý při testech motoriky požádal, aby dal jednu ruku přes druhou a hýbal prsty. Když to udělal, údajně zjistil, že umí hrát na klavír i na jiné hudební nástroje a skládat hudbu. Otec muže, který žije v Havířově, už dříve ČTK sdělil, že mu policie doporučila o případu nemluvit s novináři. Za synem se prý chystá v druhé polovině příštího týdne. 


Český občan byl objeven 14. prosince v ulici Grenseveien ve východní části Osla ve sněhové závěji. Byl bez dokladů, na těle měl četná poranění a údajně si nepamatoval své jméno, ani odkud pochází. Norská policie v úterý zveřejnila jeho fotografii ve snaze dozvědět se o dotyčném více. Ve středu česká policie identifikovala záhadného nalezence jako Čecha, jehož poznali jeho rodiče. V pátek to potvrdily testy DNA. 


Podle internetových stránek televize NRK odcestuje otec nalezeného muže příští týden do Norska, aby přivezl syna domů. V ČR si nalezenec zařídí potřebné nové doklady. Návratu do Česka se ale obává kvůli útočníkům, kteří ho loni napadli. Muž už dříve řekl, že byl okraden, zdrogován, delší dobu měl nejspíš svázané ruce a byl také patrně terčem sexuálního útoku. „Pořád se velmi bojím těch, co mi to udělali. Domnívám se, že tam (v ČR) pro mne není bezpečno. A ani si nejsem jistý, jestli je pro mne bezpečno v Norsku,“ uvedl.

ČTK, Tereza Stonišová


Klíčová slova: reflex, john smith, NorskoDiskuse ke článku