nahoru

Turci sestřelili na hranici se Sýrií Asadovo vojenské letadlo

ČTK 23. března 2014 • 16:00
Syrie, mig 23
Syrie, mig 23
• foto: 
Wikimedia.org

Turecká protivzdušná obrana dnes na turecko-syrské hranici sestřelila syrské vojenské letadlo, které narušilo turecký vzdušný prostor. Informace syrské opozice potvrdil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, podle kterého se syrská stíhačka dostala nad turecké území. O ztrátě bojového letounu informoval i Damašek.

Původní informace o sestřeleném letounu hovořily o tom, že jeho pád mohli mít na svědomí i syrští rebelové, kteří v oblasti intenzivně bojují se syrskými vládními jednotkami.

Incident se stal u hraničního přechodu Kasab, který leží na nejsevernějším výběžku syrské provincie Latákíja.

"Syrské letadlo narušilo náš vzdušný prostor. Naše (letadlo) F-16 odstartovalo a tento stroj sestřelilo. Proč? Protože pokud někdo náš vzdušný prostor naruší, bude tvrdě potrestán," řekl Erdogan na předvolením shromáždění na severozápadě Turecka.

Syrská strana naproti tomu tvrdí, že Turci její letadlo sestřelili ve chvíli, kdy bombardovalo protivládní rebely na vlastním území a označila to za "otevřenou agresi".

Hořící stroj spadl na syrskou stranu hranice. Pilot se prý stihl katapultovat.

Válka proti Asadovu režimu v Sýrii vstoupila v březnu již do svého čtvrtého roku, o život při ní přišlo více než 140.000 lidí.

ČTK


Klíčová slova: reflex, syrie, TureckoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.