nahoru

Ve věku 89 let zemřel dnes ráno herec Otakar Brousek

ČTK, lam 14. března 2014 • 10:35
Otakar Brousek
Otakar Brousek
• foto: 
ČTK

Ve věku 89 let zemřel dnes časně ráno po dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic dlouholetý člen Divadla na Vinohradech Otakar Brousek.

Asociace v roce 2004 ocenila jeho celoživotní mistrovství v činohře cenou Thálie. Brousek byl doyenem souboru vinohradského divadla.

Nastoupil sem po působení u ochotníků a pak v kladenském divadle, kam byl přijat jako herec a inspicient. Od roku 1946 byl členem Studia Národního divadla, kde sledoval při práci výkvět českého herectva.

Na Vinohradech seděl od roku 1959 přes čtyři desetiletí ve stejné šatně na jednom místě. Na jevišti vytvořil přes 120 rolí klasického i současného repertoáru světových dramatiků i českých autorů, například v inscenacích Hon na čarodějnice, Julius Caesar, Král Krysa, Maryša nebo Tartuffe.

I když film byl k němu macešský, jeho filmografie čítá kolem 40 titulů ve filmech psychologických, kriminálních i historických. Hrával vysokoškolsky vzdělané muže, historické osobnosti i důstojníky, kupříkladu v titulech Andělská tvář, Svatby pana Voka, Můj brácha má prima bráchu či F. L. Věk.

Od roku 1946 spolupracoval s rozhlasem a později také s televizí. Jeho typický zvučný hlas a precizní dikce našly uplatnění především v recitačním umění a dabingu, za který získal v roce 1996 Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství.

Osudy své rodiny sepsal v knize z roku 2002 Otakar Brousek o sobě ... sága rodu Brousků. Brouskův portrét přiblížila i kniha Nekončící potlesk aneb Galerie nezapomenutelných od publicisty Davida Laňky.

 Připomeňme si herce Otakara Brouska st.

ČTK, lam


Klíčová slova: otakar brousekDiskuse ke článku