nahoru

7 největších záhad kolem zmizelých letadel

ČTK, čip 11. března 2014 • 12:26
AMELIA ERHARTOVÁ
AMELIA ERHARTOVÁ
• foto: 
wikipedia.org

Záchranáři, lodě, letadla i satelity nadále pokračují v pátrání po letounu malajsijských aerolinií, který v pátek s 239 lidmi na palubě záhadně zmizel na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu.

Záhadné zmizení letadla, po němž se zatím nenašlo ani stopy, není prvním vzdušným dramatem, které vyvolává víc otázek než odpovědí. Zpravodajský server Politico sestavil přehled některých z největších záhad minulosti točících se kolem zřícení či zmizení letadel:

1. AIR FRANCE LET 447 (2009)

Pokud se malajsijské letadlo zřítilo, pak by nehoda byla nejpodobnější tragické nehodě letadla Airbus A330 letecké společnosti Air France, který zmizel nad Atlantikem cestou z Rio de Janeira do Paříže. Stejně jako v případě letu Malaysia Airlines, ani piloti Air France nevyslali žádný nouzový signál. Vyšetřovatelé nenašli a nezjistili o osudu letadla s 228 lidmi na palubě nic celých pět dní od jeho zmizení, než záchranné a pátrací týmy konečně objevily část ocasu ve vodě. Samotné trosky letadla se na dně našly až za dva roky a trvalo další rok, než vyšetřovatelé stanovili příčinu neštěstí - krystalky ledu, které zablokovaly rychlostní senzory letadla, což vedlo ke smrtícímu poklesu vztlaku pod křídly.


2. TWA LET 800 (1996)

Letoun Boeing 747 měl letět do Evropy, když vybuchl a zřítil se krátce po startu z newyorského Mezinárodního letiště Johna F. Kennedyho. Zahynulo všech 230 lidí na palubě. Po čtyřletém vyšetřování Národní úřad pro bezpečnost dopravy (NTSB) zjistil, že pravděpodobnou příčinou byl výbuch palivové nádrže způsobený vadnou elektroinstalací. Stále ale koluje řada konspiračních teorií, podle nichž šlo o něco mnohem hanebnějšího, například bombu nebo odpálenou raketu; na toto téma byl natočen i dokument odvysílaný ve stejném roce. Ještě v létě loňského roku, tedy téměř dvě desetiletí po nehodě, cítila NTSB potřebu svolat tiskovou konferenci, na níž zdůraznila, že žádné důkazy z radarů, fyzických důkazů či svědectví lidí nenasvědčují, že by šlo o raketový útok.

3. EGYPTAIR LET 990 (1999)

Letoun Boeing 767 na cestě z New Yorku do Káhiry se zřítil krátce po startu a zahynulo všech 200 lidí na palubě. Po dvouletém vyšetřování NTSB došel k závěru, že střídající druhý pilot v kokpitu úmyslně způsobil nehodu. Důkazy zahrnovaly trajektorii letadla, stejně jako hlasový záznam z kokpitu a další údaje naznačující, že se kapitán letadla a druhý pilot prali o kontrolu nad strojem během posledních minut před neštěstím. Druhý pilot opakovaně prohlašoval: "Spoléhám na boha." Egyptská vláda ale tuto verzi událostí zpochybnila a vydala vlastní zprávu, podle níž nehodu způsobilo mechanické selhání kontroly stoupání letadla.

4. REPUBLIKÁNI HALE BOGGS A NICK BEGICH (1972)

Boggs, který byl v té době vůdcem většiny v americké sněmovně, a Begich nastoupili do dvoumotorové Cessny v aljašském Anchorage. Letoun zmizel cestou do Juneau na Aljašce. Letadlo se nikdy nenašlo navzdory 39 dní trvajícímu pátrání, které list The Washington Post označil za "největší v dějinách Aljašky". Zapojilo se do něj více než 70 letadel, která nalétala 3600 hodin. Okamžitě se vynořily konspirační teorie opírající se o to, že Boggs byl členem Warrenovy komise, která měla prošetřit okolnosti atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho. Případně se spekulovalo o tom, že Begiche "zavraždili Srbové kvůli jeho chorvatskému původu".

5. FLYING TIGER LINE LET 739 (1962)

Letoun Lockheed L-1049 Super Constellation najatý americkou armádou, aby přepravil téměř 100 vojáků z Kalifornie do tehdejšího Saigonu doplnil palivo na Guamu, a mířil na Filipíny, když beze stopy či nouzového signálu zmizel. V té době jeho zmizení vyvolalo rozsáhlé pátrání ze vzduchu i na moři a také štědrou dávku konspiračních teorií. Mezi nimi byla možná sabotáž, únos či dokonce sestřelení vlastními silami. Přesná příčina nebyla nikdy zjištěna a vrak se nenašel. Jako nepravděpodobnější možnost se jeví výbuch za letu; tanker proplouvající zhruba oblastí, kudy měl stroj letět, viděl ve vzduchu explozi.

6. AMELIA ERHARTOVÁ (1937)

Ve výčtu nejzáhadnějších zmizení nemůže chybět. Nejvytrvalejší letecká záhada všech dob se točí kolem otázky, co se stalo s letounem Lockheed Electra, který pilotovala Amelia Earhartová a její navigátor Fred Noonan. Společně vyrazili na pokus obletět svět a nikdo o nich víc neslyšel. Mnozí věří, že jí jednoduše došlo palivo a spadla do vody nedaleko ostrova Howland uprostřed Pacifiku. Koluje ale stále značné množství konspiračních teorií včetně té, že ji unesli Japonci.

7. GLENN MILLER (1944)

Slavný americký muzikant a kapelník, který tehdy byl majorem letectva, nastoupil v Anglii na palubu letounu královského letectva Norseman C-64 a odletěl do Paříže, kde se měl připojit ke zbytku kapely. Letadlo ale do cíle nikdy nedoletělo a tehdy se předpokládalo, že se zřítilo do Lamanšského průlivu, nad nímž byla mlha. Ale opět se vynořilo značné množství konspiračních teorií. Mezi kolujícími příběhy byl například ten, že Millera zastřelil náhodně pařížský policista, ale armáda to ututlala, anebo že jeho letadlo sestřelilo vražedné německé komando.

ČTK, čip
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.