Devítiměsíční miminko bylo vyléčeno z AIDS, říkají vědci | Reflex.cz
nahoru

Devítiměsíční miminko bylo vyléčeno z AIDS, říkají vědci

Daniel Baret7. března 2014 • 11:00
Miminko
Miminko
• foto: 
profimedia.cz

Devítiměsíční miminko narozené v Kalifornii s virem HIV, který rozvíjí nemoc AIDS, bylo pravděpodobně vyléčeno. Doktoři mu dali první protilátky již čtyři hodiny po porodu. Lékaři pak oznámili tuto dobrou zprávu ve středu. Informovala o tom agentura Reuters a následně další média.

Dítě je již druhým případem úspěchu při léčbě AIDS u miminek. Také v Mississippi měli podobný případ a podáním antiretrovirových léků novorozeněti donutili virus ustoupit. Případ z Kalifornie popsala pediatrička Deborah Persaudová na lékařské konferenci v Bostonu. Odkazovala na devítiměsíční miminko, které se narodilo na předměstí Los Angeles, a je momentálně léčeno v dětské nemocnici Miller. Identita dítěte nebyla zveřejněna. Dítě nadále dostává koktejl tří léků proti AIDS. Miminko z Mississippi je nyní staré už 3,5 roku a léky přestalo brát v roce a půl.

Marihuana pomáhá zastavit virus HIV, říká nová studie

Obě děti se narodily matkám s virem HIV. Podle doktorky Persaudové je nutné tyto případy použít k dalším studiím, které by mohly vést k širší léčbě nemoci u miminek.

HIV (virus lidské imunitní nedostatečnosti) se objevil před 30 lety a v součanosti je jím nakaženo kolem 34 milionů lidí. Preventivní opatření, jako jsou například kondomy při sexu, vir alespoň částečně omezují v dalším masovém šíření a antiretrovirové léky nyní prodlužují život HIV pozitivních lidí o desítky let, což znamená, že choroba již není trestem smrti, jako tomu bývalo dříve.

Daniel Baret


Klíčová slova: miminko, AIDS, HIV


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější