nahoru

Obama jednal o Ukrajině s vůdci Británie, Německa a Polska

ČTK, jan3. března 2014 • 09:57
Obama, Merkelová, Cameron
Obama, Merkelová, Cameron
• foto: 
ČTK / Reuters

Americký prezident Barack Obama a vůdci Británie, Německa a Polska v neděli zdůraznili nutnost okamžitého zahájení dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou. Vyjádřili také podporu Ukrajině a jejímu plánu uspořádat v květnu parlamentní volby.

Vůdci čtyř zemí slíbili, že budou spolupracovat na vytvoření balíčku finanční pomoci, který by pomohl Ukrajině stabilizovat její nejistou ekonomickou situaci. Obama hovořil v neděli pozdě večer postupně telefonicky s britským premiérem Davidem Cameronem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a polským prezidentem Bronislawem Komorowským, sdělil Bílý dům.

Obama a státníci zmíněných tří evropských zemí vyslovili "hluboké znepokojení" nad vniknutím ruské armády na Ukrajinu, které považují za porušení mezinárodního práva a za hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti.
"Vůdci zdůraznili, že rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem musí být zahájeny okamžitě, s náležitým mezinárodním zprostředkováním," dodal Bílý dům ve svém prohlášení.

BOHUMIL DOLEŽAL: Ukrajinská tragédie a české kapitulantství
Bohumil Doležal 3. března 2014 • 08:36

BOHUMIL DOLEŽAL: Ukrajinská tragédie a české kapitulantství

Úřad německé kancléřky uvedl, že Obama a Merkelová označili ruskou intervenci na Krymu za nepřijatelnou. "Obama a Merkelová se shodli, že pro mezinárodní společenství je zvlášť důležité, aby tváří v tvář této nespravedlnosti ukázalo jednotu," konstatoval úřad ve svém komuniké. "Rovněž pak je vyvíjeno intenzivní úsilí s cílem určit, jak by bylo možné pomoci Ukrajině zvládnout finanční problémy a humanitární situaci".

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Za invazi na Ukrajinu nemůžou Rusové, ale Putin
Jiří X. Doležal 2. března 2014 • 11:06

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Za invazi na Ukrajinu nemůžou Rusové, ale Putin

ČTK, jan


Klíčová slova: reflex, krym, ukrajinaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější