nahoru

Případ zavražděné Petry V.: Bude brutálních mladých vrahů přibývat?

ref26. února 2014 • 14:30
Pátého dubna loňského roku se v centru Jihlavy uskutečnila vzpomínka na zavražděnou Petru Vondrákovou. Podle odhadů se sešla asi tisícovka lidí, většinou mladistvých a školáků.
Pátého dubna loňského roku se v centru Jihlavy uskutečnila vzpomínka na zavražděnou Petru Vondrákovou. Podle odhadů se sešla asi tisícovka lidí, většinou mladistvých a školáků.
• foto: 
Stanislav Krupař

Reportérka Reflexu Adéla Knapová se v nejnovějším vydání Reflexu zaměřila na mladíky, kteří loni umučili patnáctiletou Petru Vondrákovou z vesnice u Jihlavy, a už za týden je čeká další soudní stání.

Tentokrát možná padne rozsudek, očekává se výjimečný trest. Zatímco veřejnost se znovu ptá, co je k tak chladnokrevné a obzvlášť kruté vraždě vedlo, odborníci vznášejí jinou otázku: bude podobně mladých a bezcitných vrahů přibývat?

Názory jsou dva. Podle prvního zřejmě ano, neboť v generaci dospívající mládeže je skupina těch, kdo neuznávají autority, pravidla, povinnosti, nemají zájem o vzdělání ani práci, roste. A spolu s touto nezakotveností v životě, bezradností a znuděností, kdy hlavním motivem je prostě jen žít, užívat si a co nejméně se na to nadřít, jde podle všeho ruku v ruce neúcta k lidskému životu.

Zastánci druhého tábora naopak vidí budoucnost optimističtěji, ano, realitu výše uvedeného nelze bagatelizovat, ale to ještě neznamená, že se bude víc vraždit.

Odpověď přinese budoucnost. Ale už dnes je zřejmé, a kauza zavražděné Petry k tomu nemalou měrou přispěla, že bezcitnost, chladnokrevnost a nulový respekt k lidskému životu, jsou pro čím dál větší část mladší populace normou. Vždyť kde by se měli naučit hodnoty lidství (jak pateticky to zní!) než od svých rodičů, které však čím dál víc nahrazují elektronické přístroje, sociální sítě a nereálná realita? Jak rozlišit, kdy někoho zlikvidujete, pokoříte, znemožníte a vyřadíte z kolektivu jen „jako“ prostřednictvím facebooku či twitteru, a kdy je to doopravdy? Pozná se to podle toho, že oběť kolem sebe kope, zatímco ji škrtíte?

Obálka 9
Více se dočtete v časopisu Reflex, který vychází již ve čtvrtek 27. února!


ref


Klíčová slova: pouták, petra v., vražda, mladiství


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější