Pomník obětem komunismu

Pomník obětem komunismu Zdroj: Profimedia

Výročí února 1948 připomenou shromáždění, happening i ocenění

Pietní shromáždění, ocenění politických vězňů a happenning dnes připomenou 66. výročí od komunistického převzetí moci v bývalém Československu.

K tradičním bude patřit dopolední shromáždění v Nerudově ulici v Praze v místě, kde komunisty ovládaná policie zastavila pochod studentů na Hrad. Chtěli vyjádřit podporu tehdejšímu prezidentovi Edvardu Benešovi a požádat ho, aby komunistům neustupoval. Bývalí i současní studenti tentokrát pochod na Hradčanské náměstí dokončí, aby tam přednesli vzkaz adresovaný současné politické elitě.

Pamětní dekrety a odznaky dostanou od etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje tři političtí vězni. Patří mezi ně pětaosmdesátiletá Růžena Popílková, která byla v 50. letech odsouzena na čtyři roky vězení za to, že pomáhala ukrývat svého otce, člena protikomunistické skupiny. Ocenění obdrží také její vrstevník Vladislav Palát z Českého svazu bojovníků za svobodu a třiaomdesátiletá Marie Susedková.

V podvečer se na Staroměstském náměstí v Praze uskuteční happening BEZ komunistů.cz, a to před palácem k 66. výročí počátku komunistického režimu. Přes Staroměstské náměstí chtějí vytvořit světelný řetěz za oběti komunistického režimu a zapálit svíčky také za oběti demonstrací na Ukrajině.

Únorový převrat 1948, který byl za minulého režimu nazýván Vítězným únorem, bylo převzetí moci komunistickou stranou po zřejmě komunisty vyprovokované vládní krizi. Prezident Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se pak dostalo do područí Sovětského svazu. Tato etapa skončila až na podzim 1989.

V letech 1948 až 1989 prošlo věznicemi komunistického Československa přes 262.000 politických vězňů. Při zatýkání, ve vězení a v táborech nucených prací zahynulo 2500 až 3000 lidí. Oficiálně bylo pro protikomunistickou činnost odsouzeno a popraveno 241 lidí, poslední v listopadu 1960.