nahoru

Malíř z nenávisti rozbil v Miami vázu slavného Číňana Aj Wej-weje za 20 milionů

vib18. února 2014 • 17:00
Aj Wej-wej
Aj Wej-wej
• foto: 
YouTube.com

Policie v americkém Miami zadržela malíře Maximo Caminera (51), který v místním muzeu Perez Art rozbil vázu slavného čínského tvůrce Aj Wej-weje, jejíž cenu odborníci ohodnotili na milion dolarů (v přepočtu přes 20 milionů korun).

Caminero vzal jedno z děl Aj Wej-weje a hodil s ní vší silou o zem. Váza se samozřejmě rozbila. Jenže nešlo o obyčejnou „vázu“. Wej totiž jasnými barvami pomaloval soubor 16 váz z období dynastie Chan, které jsou nesmírně drahé a více než 2000 let staré.

Zajímavé bylo zdůvodnění, které Caminero přednesl na policii. Sám sebe označuje za malíře a nově otevřené muzeum podle něj dává při výstavách nesmyslně přednost pouze umělcům z ciziny. Paradoxní je, že sám Maximo Caminero pochází z Dominikánské republiky, ale již léta považuje Floridu za svůj nový domov. Za rozbití vzácné vázy mu teď hrozí pět let vězení.

Aj Wej-wej, je v současnosti jedním z nejlépe placených umělců na celém světě. Již dlouho přitahuje mezinárodní pozornost kritikou čínské vládní politiky za porušování lidských práv. V polovině roku 2011 náhle zmizel a tři měsíce byl vězněn. Jak se pak zjistilo, že byl obviněn za údajnou hospodářskou trestní činnost. Bylo to ale považováno za varování od čínských úřadů, aby nekritizoval veřejně vládu.

vib


Klíčová slova: VÁZA


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější