ODS navrhuje odvolání Filipa z funkce místopředsedy Sněmovny | Reflex.cz
nahoru

ODS navrhuje odvolání Filipa z funkce místopředsedy Sněmovny

ČTK, ref7. února 2014 • 08:00
Vojtěch FIlip
Vojtěch FIlip
• foto: 
Michal Šula / Mafra / Profimedia.cz

ODS navrhuje odvolání Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Sněmovny kvůli jeho vyjádření o sovětské okupaci. Chce získat podporu TOP 09, ČSSD a lidovců. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekla bývalá šéfka dolní komory Miroslava Němcová. Filip v reakci na úmrtí Vasila Biľaka uvedl, že dnešní doba se na zvací akt, který Biľak v roce 1968 podepsal, dívá různými pohledy. ČSSD odvolání Filipa nepodpoří.

"Já proto, právě pro toto vyjádření, budu chtít, aby Česká strana sociálně demokratická, aby KDU-ČSL jako dvě strany, demokratické strany, vyvodily nějaký postoj k tomuto vyjádření, a budu chtít a budu navrhovat, aby tyto dvě strany se přidaly k nám při návrhu na odvolání Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny," uvedla Němcová.

Člověk, který obhajuje okupaci, nemůže být podle Němcové místopředsedou demokratického parlamentu. Části Filipova vyjádření Němcová označila za eufemismus. Zvací akt podle ní byl desítky let nezpochybnitelnou hanbou. Hlasování o odvolání se chce ODS pokusit zařadit na program jednání buď v pátek, nebo v úterý.

U sociální demokracie ale opoziční strana podporu nenajde. "S obhajobou role Biľaka přirozeně nesouhlasím, ale není to důvod ke změnám ve vedení Sněmovny, které odráží výsledky voleb, a je to tak v pořádku," napsal ČTK premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. "Výrok pana Filipa reprezentuje starý známý normalizační pohled na srpnové události roku 1968, který ale bohužel část českých komunistů stále zastává," uvedl také.

I předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák uvedl, že jeho strana odvolání Filipa z vedení dolní komory Parlamentu nepodpoří. "Zastáváme princip poměrného zastoupení ve vedení Sněmovny," napsal ČTK. Biľak ale podle něj byl "neštěstím pro naši zemi a způsobil jí mnoho zlého."

"Já si myslím, že pan Biľak byl zločinec, protože pozvat sem okupační vojska je zločin a je to vlastizrada. Na druhou stranu domnívám se, že poměry ve Sněmovně stejně nedovolí, aby byl odvolán," sdělil novinářům v reakci na výzvu ODS šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který prý má diametrálně odlišné názory na historii než Filip. O případném hlasování se podle něj klub musí poradit, ale nepředpokládá, že by kdokoliv z lidovců komunistu ve vedení dolní komory podpořil.

Podle Heleny Langšádlové z opoziční TOP 09 mají za Filipa zodpovědnost hlavně ti poslanci, kteří ho zvolili místopředsedou Sněmovny. Podle Stanislava Polčáka by TOP 09 podpořila odvolání Filipa v případě, že by při hlasování zvedlo ruku pro i hnutí ANO, řekl v České televizi.

Svého stranického šéfa se naopak zastal předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Filip je podle něj ve vedení dolní komory z vůle všech voličů, nikoli díky ODS a jejím příznivcům. Občanští demokraté motivují Filipovo odvolání "dobou předminulou", komunisté by tak mohli chtít odvolávat současné členy ODS kvůli pochybením jejich předchůdců například v době privatizace, zmínil Kováčik.

Biľak, bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa (KSČ), zemřel v noci na dnešek ve věku 96 let v Bratislavě. Byl označován za posledního žijícího signatáře takzvaného zvacího dopisu, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968.

Filip v reakci na jeho úmrtí napsal: "Co se týče historické role Vasila Biľaka, je třeba konstatovat, že není možné měnit historii a je beze sporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy."

ČTK, ref


Klíčová slova: Vojtěch Filip, ODS


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Eva Vorlíčková-Holzmannová: Těžký život se slavným komikem Felixem, který zažil Wehrmacht i tuberkulózu
PREMIUM X Robert Johnson: Bluesový král upsal duši na rozcestí ďáblu. Jeho písně ovlivnily Rolling Stones i Boba Dylana
PREMIUM X Černobyl nadchnul diváky i kritiky a vytvořil globální „wow efekt“. HBO šlape i po odchodu legendárního šéfa
PREMIUM X Dva zcela odlišné světy stojící nesmiřitelně proti sobě, to je obraz dnešní české společnosti

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější