Quentin Tarantino

Quentin Tarantino Zdroj: profimedia.cz

Naštvaný Tarantino žaluje internetový server, který zveřejnil scénář k jeho novému filmu

Oscarový režisér Quentin Tarantino podal žalobu proti internetovému serveru Gawker za porušení autorského práva. Toho se podle něj server dopustil, když zveřejnil odkazy na stránky, na nichž je možné si stáhnout scénář Tarantinova posledního chystaného filmu nazvaného The Hateful Eight.

Tarantino v žalobě, kterou podal v pondělí, žádá odškodnění převyšující milion dolarů (více než 20 milionů korun). Žaloba jmenuje také server AnonFiles.com, na němž byl 146 stránek dlouhý Tarantinův scénář ke stažení. Tento server umožňuje uživatelům, aby na něj anonymně nahrávali soubory nebo si je z něj stahovali.

V podmínkách AnonFiles.com stanovuje, že za "nelegální a/nebo autorská práva porušující materiál jsou odpovědní uživatelé". Vyzývá je proto, aby "nenahrávali nic, co porušuje místní zákony", a varuje, že nelegální soubory mohou být smazány.

Ještě v pondělí byla na serveru Gawker nadále zpráva zveřejněná poprvé 23. ledna s aktivními odkazy na server AnonFiles.com s originální verzí scénáře.

Šéfredaktor Gawkeru John Cook popřel, že by zveřejnění odkazu bylo porušením copyrightu. Gawker podle jeho vyjádření pro agenturu Reuters nevyzradil Tarantinův scénář, jen zveřejnil odkaz na internetovou stránku, odkud je možné ho stáhnout.

PadesátiletýTarantino proslul odvážnými a drsnými filmy, které mísí černý humor s násilím. Patří mezi ně i Pulp Fiction: Historky z podsvětí z roku 1994 a Nespoutaný Django z roku 2012, které mu oba vynesly Oscara za nejlepší původní scénář.

Tarantino uvedl, že je z prozrazení scénáře "velmi, velmi deprimovaný", a zrušil plány na natočení filmu; namísto toho zveřejní pouze scénář.