nahoru

Tiskárna pravoslavného patriarchy vytiskla kalendáře se Stalinem

jan, ČTK 10. ledna 2014 • 12:34
Tiskárna pravoslavného patriarchy vytiskla kalendáře se Stalinem
foto: archiv

Zřejmě jako dárek pravoslavným věřícím k Vánocům vytiskla církevní tiskárna kalendář věnovaný komunistickému diktátorovi Josifu Stalinovi. S odhalením jako první vyrukoval jeden z populárních blogerů a ruská média vzápětí následovala.

Klášterní tiskárna, která "životopisný kalendář" se Stalinem vytiskla, je přímo podřízena moskevskému patriarchátu, tedy vedení pravoslavné církve.

Někdejšímu studentu bohoslovectví u kormidla sovětské moci sice padly za oběť tisíce duchovních, nicméně v okamžiku největšího válečného ohrožení Stalin po dlouhé době zase otevřel kostely a povolil činnost církve. Dvojaký vztah ke Stalinovi je podle médií dodnes patrný i u současných prelátů. Teď se jim blogeři vysmívají za "kalendář zakladatele ruské pravoslavné církve". Stalin by prý rozhodně neschvaloval přepych, v jakém dnešní preláti žijí.

"Stalin neodešel do minulosti, ale rozpustil se v budoucnosti," hlásá na stránkách kalendáře citát, který prý pronesl Stalinův současník, francouzský prezident Charles de Gaulle. Dílo se prodává za dvě stovky rublů (asi 120 Kč) a vydavatelství Ctihodnost tvrdí, že jde o "vynikající dárek pro válečné veterány a milovníky historie".

Stejné nakladatelství vydávalo Stalinovy kalendáře i v předchozích letech, těm ale chybělo označení tiskárny, která je vytiskla. Letošní kalendář se odlišuje i tím, že s obracením každého listu portrétovaný Stalin stárne, od lednového mladíka až k prosincovým šedinám. Každý měsíc prý také provází jiná Stalinova přezdívka či pseudonym, od Sosa po Majitele.

jan, ČTK


Klíčová slova: Stalin, kalendářDiskuse ke článku