nahoru

O prezidentský úřad se bude na Slovensku ucházet 15 kandidátů

ČTK, lam 10. ledna 2014 • 11:00
Robert Fico
Robert Fico
• foto: 
Profimedia.cz

V březnových volbách slovenského prezidenta se o vrcholný úřad bude ucházet rekordních 15 kandidátů.

Termín pro podání kandidátek uplynul ve čtvrtek. Favoritem přímé volby hlavy státu je podle průzkumů veřejného mínění premiér a předseda levicové strany Směr-sociální demokracie Robert Fico.

Vícero zájemců o prezidentské křeslo odevzdalo svou kandidátku v poslední možný den. Ve čtvrtek hodinu před půlnocí tak učinila i opoziční poslankyně Helena Mezenská, která je jedinou ženou mezi přihlášenými.

Oficiálními kandidáty se uchazeči o prezidentský úřad stanou poté, co jejich kandidaturu potvrdí předseda parlamentu Pavol Paška. Jistou účast v prezidentských volbách už má sedm osobností včetně premiéra Fica nebo herce a bývalého politika Milana Kňažka, kteří mají podporu nejméně 15 poslanců parlamentu. Drouhou možností, jak kandidovat v prezidentských volbách, je předložení petice s podpisy alespoň 15.000 Slováků.

Kromě Fica, Kňažka a Mezenské se do prezidentských voleb přihlásili opoziční poslanci Pavol Hrušovský a Peter Osuský, nezařazený zákonodárce Radoslav Procházka, bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský, někdejší neúspěšný prezidentský kandidát Milan Melník, známý kardiochirurg Viliam Fischer, podnikatel Andrej Kiska, člen vedení neparlamentní Strany maďarské komunity Gyula Bárdos, jakož i občanští kandidáti Jozef Behýl, Ján Jurišta, Stanislav Martinčko a Jozef Šimko.

První kolo prezidentských voleb na Slovensku se uskuteční 15. března, případné druhé kolo je naplánováno o dva týdny později. Současný prezident Ivan Gašparovič je v úřadu druhé funkční období. O třetí mandát se ucházet nemůže, protože to ústava nedovoluje.

ČTK, lam


Klíčová slova: Slovensko, volby, prezidentDiskuse ke článku