Zeman oznámí výhrady ke kandidátům do vlády | Reflex.cz
nahoru

Zeman oznámí výhrady ke kandidátům do vlády

ČTK, jan10. ledna 2014 • 09:18
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
ČTK

Prezident Miloš Zeman dnes oznámí své výhrady ke kandidátům do vlády, které mu navrhl budoucí premiér Bohuslav Sobotka. Po odpolední tiskové konferenci se Zeman sejde se Sobotkou, kterého hodlá jmenovat předsedou koaliční vlády sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců koncem příštího týdne.

Prezident, který zdůrazňuje požadavek odborného vedení resortů, má připomínky i osobního rázu především k sociálním demokratům Jiřímu Dienstbierovi a Lubomíru Zaorálkovi, lidovci Marianu Jurečkovi a Martinu Stropnickému (ANO). Podle některých médií má prezident výhrady také k Milanu Chovancovi (ČSSD).

I když má trojice stran jasnou sněmovní většinu, podepsala koaliční smlouvu a shodla se na kandidátech do vlády, a zdánlivě tak nic nebránilo jmenování nového ministerského předsedy, Hrad dosud dění nekomentoval. Ve čtvrtek ale Zeman vedle termínu jmenování Sobotky premiérem oznámil, že celá vláda by mohla být jmenována do konce ledna.

Sobotka od dnešní schůzky se Zemanem očekává "s vysokou pravděpodobností stanovení termínu pro nezbytné ústavní kroky prezidenta, tedy jmenování premiéra a následně celé vlády". Šéf ČSSD na jmenování premiérem čeká včetně dneška již 76 dnů, což je v historii České republiky zatím nejdelší doba, která uplynula od sněmovních voleb, aniž byl prezidentem jmenován nový ministerský předseda.

Zeman je podle německého deníku Kazimír na Pražském hradě

ČTK, jan


Klíčová slova: zeman, vláda, sobotka


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější