nahoru

Bývalý nacista je na svobodě

ČTK, Tereza Stonišová 8. ledna 2014 • 18:00
Siert Bruins
Siert Bruins
• foto: 
ČTK

Německý soud dnes pro nedostatek důkazů zastavil trestní řízení proti bývalému členovi nacistických jednotek Waffen SS Siertu Bruinsovi. Dvaadevadesátiletý Bruins čelil obvinění z toho, že v roce 1944 zavraždil nizozemského odbojáře a prokuratura kvůli tomu pro něj požadovala doživotní vězení. Soud ale dnes podle agentury DPA uvedl, že za 70 let od spáchání činu se ztratily důkazy a už ani není možné vyslechnout svědky.

Podle obžaloby vezli Bruins a jeho přímý nadřízený August Neuhäuser v září 1944 zajatého odbojáře Alderta Klaase Dijkemu v automobilu, když mu přikázali, aby se šel vymočit. Když Dijkema vystoupil, oba členové SS ho údajně zasáhli zezadu několika výstřely. Vraždu později maskovali jako zastřelení zajatce, který se pokusil o útěk.

Nizozemský rodák Bruins, který je nyní německým občanem, před soudem přiznal, že u vraždy byl, přímý podíl na ní ale odmítl. Jeho advokáti zdůrazňovali, že Bruins sám vůbec nevystřelil a ani prý nevěděl, že se jeho nyní už mrtvý nadřízený k činu chystal. Obhájci proto žádali, aby soud Bruinse zprostil viny.

Waffen SS byly zvláštní a cizinecké jednotky nacistické armády. Bruins se stal jejich dobrovolným členem po obsazení Nizozemska nacisty v roce 1941, údajně z "idealismu". Pro nacisty pracoval jako člen pohraniční a bezpečnostní policie. V době, kdy došlo k činu, kvůli němuž je Bruins před soudem, už v Nizozemsku byly na postupu spojenecké síly, které zemi osvobodily od nacistické nadvlády.

V roce 1949 odsoudil nizozemský zvláštní soud Bruinse v nepřítomnosti k smrti za jeho působení ve Waffen SS. Bývalý nacista ale uprchl do Německa, kde žil několik let pod jiným jménem. V roce 1980 byl v Německu odsouzen za vraždu dvou židů za druhé světové války k sedmi letům vězení. 

ČTK, Tereza Stonišová


Klíčová slova: reflex, nacismusDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.