nahoru

Medvěd na Slovensku pokousal mistra ve vábení jelenů

sd, čtk 5. ledna 2014 • 09:00
Medvěd hnědý
Medvěd hnědý
• foto: 
Wikipedia.org

Šestadvacetiletého lesníka na Slovensku pokousal medvěd. Muž u Pribyliny na severu země při útěku upadl a šelma se mu zakousla hluboko do nohy. Michal Ondrejkov, který je podle slovenských médií dvojnásobným slovenským mistrem ve vábení jelenů, zvíře instinktivně zahnal mohutným hrdelním řevem.

Třísetkilogramovému zvířeti narušily obvyklý zimní spánek mírné teploty. „Vracel jsem se z procházky v lese k autu, když ze stezky vyběhl medvěd. Řval na celé kolo a já jsem měl pocit, jako by tam na mě čekal. Očividně nespal zimním spánkem,“ řekl Ondrejkov podle serveru Sme.sk, poté, co mu v nemocnici v Liptovském Mikuláši zašili rány.

„Chtěl jsem utéct, ale narazil jsem do stromu a jak jsem letěl na zem, medvěd se mi ještě ve vzduchu zahryzl do nohy,“ líčil lesník. „Nepřestával jsem křičet, medvěd mě pustil a odcházel, ale ohlížel se po mně. Stále jsem křičel, a tak se nevrátil. Myslím, že křik mě zachránil,“ pokračoval Ondrejkov.

Prý ho nenapadlo nic z toho, co je třeba dělat při setkání s medvědem, tedy zůstat nehybně stát, nebo vylézt na strom. „Nebylo úniku, věděl jsem to. Dokázal jsem jen křičet,“ popsal napadený muž z Pribyliny.

S medvědy se přitom Ondrejkov setkal v lesích už mnohokrát. Tentokrát však na něj tato šelma poprvé zaútočila. Nyní má v noze čtyři hluboké rány po medvědích zubech. „Když se zahryzl do nohy, necítil jsem bolest, jen velký strach a respekt. Byl to obrovský kus, musel mít kolem tří set kil,“ tvrdí Ondrejkov.

Po útoku mu zbýval k autu ještě asi kilometr. Rána mu však prý zpočátku nekrvácela. „Potom jsem zavolal kamarádovi, aby pro mě přišel. Rána se rozkrvácela, až když jsme ji odkryli,“ řekl.

Podle Ondrejkova kamaráda a kolegy lesníka Vladimíra Juríka stojí za medvědovým útokem nedostatek sněhu. „Není sníh, medvědi nespí, jsou nervózní. V místě útoku byly i vlčí stopy. Možná tam měl ukrytou kořist. Možná jen seděl a čekal, co půjde po chodníku. Když pak viděl člověka, zaútočil,“ řekl Jurík pro Sme.sk. Poznamenal dále, že velcí medvědi už ztratili strach z lidí, vědí prý, že jim od nich nic nehrozí. Proč ale došlo ke konkrétnímu útoku na jeho přítele je prý těžko říci.

sd, čtk


Klíčová slova: medvěd, jelen, SlovenskoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.