jiří šedivý

jiří šedivý Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Šedivý: Palestinská ambasáda v Praze mohla sloužit jako překladiště zbraní

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý si myslí, že Česká republika mohla Palestincům sloužit jako překladiště zbraní. Uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz v reakci na nález zbraní v objektu budoucí palestinské ambasády po středečním výbuchu, který usmrtil palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála.

"Možná tu mluvíme o celé dobře organizované distribuční síti zbraní a výbušnin, kdy se pod diplomatickým krytím uskutečňuje rozsáhlý transfer zbraní s přesnými adresáty výzbroje," řekl Šedivý, který v současné době mimo jiné působí jako vedoucí oddělení bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institu.

Upřesnil, že nemluví o terorismu, ale o shromažďování a rozmisťování vojenského materiálu, který by případně mohl být použit v akci. "To je ta nejhorší varianta mých obav a úvah," poznamenal.

Podle dostupných informací se v objektu budoucí palestinské ambasády v Praze - Suchdole našlo údajně sedm desítek střelných zbraní, které neprošly českou evidencí. Palestinská strana jejich výskyt nevysvětila. "Děsí mě to. Jde nejen o flagrantní porušení diplomatických norem a zvyklostí, ale i bezpečnostních zásad v uchovávání takového arzenálu - odtud i tragická smrt velvyslance Džamála Muhammada Džamála," uvedl jednašedesátiletý Šedivý.

Obává se, že Praha nebyla jediná, podobný arzenál zbraní se může skrývat i na dalších palestinských velvyslanectvích v Evropě či zámoří. "Podle mě je to dokonce velmi pravděpodobné. Zcela náhodný výbuch možná odhalil něco neskutečného... možná až monstrózního," řekl.

Palestinští představitelé podle něj zatím při vyšetřování "hrají divadlo". Případné vysvětlení, že zbraně měly sloužit k obraně velvyslanectví, podle něj neobstojí. Palestince totiž v České republice nikdo neohrožoval. "Od samého počátku nejde jen o jakýsi lokální skandálek, který brzy přejde - jak možná vyplývá z některých zpráv -, nýbrž průšvih mezinárodních rozměrů," prohlásil.

Nález zbraní na budoucí palestinské ambasádě je mnohem složitější, než prezentují oficiální místa. Nevěří ani verzi o výbuchu trezoru. "Ani v nejmenším! Tak to je, s prominutím, blbost. Vyplývá to ostatně i ze slov velvyslancovy pozůstalé dcery. Byť si na rozdíl od ní nemyslím, že šlo o atentát na jejího otce. Podle mne zahynul proto, že neodborně zacházel s výbušninou," dodal Šedivý s tím, že ambasador pravděpodobně nerespektoval bezpečnostní zásady při manipulaci s výbušninou.