nahoru

Wilders a Le Penová volají: "Osvoboďme se od bruselského monstra "

ČTK, jan 17. listopadu 2013 • 14:54
Marine Le Pen
Marine Le Pen
• foto: 
wikipedia.org

Šéfka francouzské Národní fronty (FN) Le Penoová a nizozemský pravicový populista Geerd Wilders uzavřeli spojenectví s cílem společně uspět ve volbách do europarlamentu.

Le Penová a Wilders očekávají, že se k nim při jarních volbách připojí některé další euroskeptické strany v zemích Evropské unie. Bez ohledu na některé rozdílné postoje si oba přejí spojit v rámci Unie co nejvíce euroskeptických hnutí s cílem vytvořit v Evropském parlamentu řádnou politickou skupinu a posílit tak demokratickou cestou svůj vliv v Evropě. Pro vytvoření takové skupiny je podle agentury AFP třeba získat minimálně 25 z celkových 766 poslanců. Existence takové skupiny umožňuje kromě jiného získat od europarlamentu služby sekretariátu, kanceláře, překladatele, peníze a čas pro proslovy v plénu.

FN má nyní v europarlamentu tři europoslance a Wildersova Strana pro svobodu (PVV) čtyři. Žádný z nich nepatří k nějaké oficiální politické skupině. AFP s odvoláním na nejnovější průzkumy tvrdí, že PVV si ve volbách nejspíš povede dobře, FN je dokonce v čele sondáží ve Francii, kde by ji nyní volilo 24 procent obyvatel.

Le Penová a Wilders věří, že by se k jejich předvolebnímu spojenectví mohly kromě jiných přidat nacionalistické formace z Belgie, Itálie, Německa, Rakouska a severní Evropy. Naopak podle AFP vylučují spolčování například s nacionalistickými poslanci ze Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska, kteří jsou obviňováni z rasismu. „Dnešek znamená začátek osvobození od tohoto monstra nazývaného Brusel,“ řekl na společné tiskové konferenci v Haagu Wilders. „My, staré evropské národy, musíme o každou věc žádat povolení v Bruselu. Je třeba obnovit územní svrchovanost, měnovou svrchovanost, rozpočtovou svrchovanost,“ prohlásila Le Penová.

ČTK, jan


Klíčová slova: Francie, Evropská unieDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.