nahoru

Rath musel soudu písemně slíbit, že neuteče

čip, ČTK 15. listopadu 2013 • 09:49
David Rath
David Rath
• foto: 
ČTK

Vrchní soud v Praze přijal od exposlance Davida Ratha obžalovaného z korupce při pondělním propuštění z vazby písemný slib a nařídil mu odevzdat cestovní doklady.

Rath se také musí přihlásit probačnímu úředníkovi. Soud naopak nepřijal záruky některých osobností, mezi nimiž byl například herec Jan Kačer a někdejší olympionik Robert Změlík, řekl Rathův advokát Adam Černý, který dostal rozhodnutí soudu dnes ráno do datové schránky.

Soud podle obhájce nahradil vazbu, v níž byl Rath 18 měsíců, přijetím písemného slibu. Je v něm například to, že Rath povede řádný život, nebude páchat trestnou činnost, vždy se dostaví na vyzvání úřadů a nebude mařit hlavní líčení. Musí se také zdržet činností souvisejících s výběrovými řízeními. Žalobce viní Ratha a dalších deset lidí právě z upravování zakázek ve Středočeském kraji, což údajně provázela korupce.

Podle Černého soud nepřijal záruky několika lidí za Rathovo chování. Byl mezi nimi herec Jan Kačer, který se také již několikrát přišel podívat na hlavní líčení. Podle něj byla Rathova vazba příliš dlouhá. Dalším byl například bývalý olympionik a desetibojař Robert Změlík, který je z Hostivic, kde Rath bydlí. Zaručit se chtěla také herečka a politička Taťána Fischerová a starosta Hostivic Jaroslav Kratochvíl.

Rath se musí dostavit k probačnímu úředníkovi, který určí, jak často se bude úřadům hlásit. "Soud uložil omezení vycestování a povinnost odevzdat cestovní doklady," řekl Černý. Podle něj to měl Rath udělat do tří pracovních dnů od pondělního rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že se podmínky dozvěděl až nyní, musí pas odevzdat krajskému soudu, který kauzu projednává, co nejdřív. Doklady odevzdá prý již dnes.

Časová prodleva vznikla kvůli tomu, že dokument musel vrchní soud nejdřív poslat krajskému soudu, ten poté rozhodnutí rozeslal advokátům, státnímu zástupci a Rathovi. Exposlanec od svého propuštění z ruzyňské věznice v pondělí podle advokáta sice neměl stanovené žádné povinnosti, nicméně se "dobrovolně podřídil tomu, co očekával, že mu soud nařídí".

čip, ČTK


Klíčová slova: soud, David Rath, slibDiskuse ke článku