Supertajfun

Supertajfun Zdroj: profimedia.cz

Supertajfun Haiyan usmrtil na Filipínách přes tisíc lidí

Filipínský Červený kříž má informace, že v důsledku řádění nejsilnějšího světového tajfunu v letošním roce zemřelo ve městě Tacloban na ostrově Leyte až tisíc lidí a na ostrově Samar 200 lidí

Předchozí odhady hovořily o zhruba 120 obětech. Zprávy o mrtvých přicházejí se zpožděním kvůli přerušenému telekomunikačnímu spojení s postiženými oblastmi. Česká ambasáda na Filipínách nemá informace, že by mezi zraněnými či mrtvými byli čeští občané, uvedl konzul Jakub Černý.

Podle šéfky Filipínského Červeného kříže Gwendolyn Pangové jde zatím o předběžné zprávy, které získali od týmů v Taclobanu a na ostrově Samar. "Naše týmy viděly v Taclobanu asi tisíc bezvládných těl. V provincii Samar pak 200 mrtvých. Ověřujeme to," uvedla Pangová.

Agentura Reuters citovala představitele filipínského úřadu pro řešení následků přírodních katastrof, podle nějž byly ve městě Tacloban, které má kolem 220.000 obyvatel, částečně či zcela zbořeny téměř všechny domy.

"Téměř všechny domy byly poškozeny, mnohé jsou zcela zničené. Jen několik domů zůstalo stát, ale i ty nesou stopy škod," řekl mluvčí zmíněného úřadu Rey Balido. "Naši lidé nemohou určit počet mrtvých kvůli přerušenému telekomunikačnímu spojení," dodal.

Podle Jakuba Černého, konzula z ambasády v Manile, se v zasažené oblasti mohou nacházet čeští občané. "Nemáme ale informace o tom, že by mezi zraněnými či mrtvými byli Češi. Nezaznamenali jsme žádné volání o pomoc, nikoho ve svízelné situaci," uvedl Černý. Jak upřesnil, na Filipínách žije dlouhodobě necelých sto Čechů. "Pokud jde o cestovatele, Češi mají bohužel tendenci se neregistrovat, takže v databázi krátkodobých cestovatelů DROZD je maximálně deset osob. Nelze vyloučit, že jsou tady i další, na druhou stranu teď není hlavní sezona," dodal český konzul.