nahoru

Poplatek za pobyt v nemocnici se sníží ze 100 na 60 korun

ČTK, Tereza Stonišová6. listopadu 2013 • 14:00
Motol nemocnice
Motol nemocnice
• foto: 
profimedia.cz

Snížemí bude zřejmě platit od března, až projde novela zákona legislativním procesem. Změnu dnes schválila vláda v demisi. Den v nemocnici či lázních by tak měl stát 60 korun. Děti nebudou platit vůbec.

Nyní se platí 100 korun za den a nemocnice ročně vyberou 2,1 miliardy korun. Po snížení částky a osvobození dětí klesne výběr o miliardu na 1,1 miliardy korun za rok. Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek v nemocnicích, ústavech, léčebnách a lázních k 1. lednu 2014 s tím, že je pro některé skupiny "rdousící". Přinejmenším v lednu a únoru, než vstoupí novela v platnost, pacienti nic platit nebudou, nemocnice tak budou každý měsíc tratit zhruba 175 milionů korun. Pokud by výpadek trval déle, hrozí v krajním případě i omezování zdravotní péče v nemocnicích.

Novelu bude muset projednat nová Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident, její osud tedy může být nejistý. Očekává se spor o to, zda poplatek vůbec zachovat, či zda nestanovit limit placení 30 dní v roce. Ministerstvo takové omezení odmítlo. Pokud by se omezil hospitalizační poplatek na 30 dní v roce, přišly by nemocnice ročně o zhruba 400 milionů korun, z poplatků by tak vybraly jen asi 650 milionů. Náklady na administraci poplatků či vymáhání sankcí za neplacení by tuto částku ještě snížily, poplatek by tak prý ztratil účel.

Pan Babybox a jeho „krabičky na děcka“
Kateřina Kadlecová 24. září 2013 • 12:06

Pan Babybox a jeho „krabičky na děcka“

Ročně hospodaří lůžková zařízení se zhruba 113 miliardami korun a celé zdravotnictví spotřebuje kolem 290 miliard Kč, z nich zdravotní pojišťovny uhradí 220 miliard. V příštím roce by mohly pojišťovny zaplatit zdravotní péči až za 230 miliard, protože narostou odvody státu a očekává se i vyšší výběr pojistného.

ČTK, Tereza Stonišová


Klíčová slova: nemocnice, poplatkyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější