nahoru

Američané prý odposlouchávali i papeže

Jan Jandourek31. října 2013 • 12:00
7. Papež Benedikt XVI, hlava římskokatolické církve
7. Papež Benedikt XVI, hlava římskokatolické církve
• foto: 
Profimedia.cz

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) údajně sledovala i telefonáty bývalého papeže Benedikta XVI. V posledním čtvrtečním vydání z 31. října to uvádí italský týdeník Panorama.

Mezi 46 miliony hovorů monitorovaných v Itálii od loňského prosince do letošního ledna byly i ty z linek, které patří Vatikánu. Bezpečnostní agentura NSA zřejmě telefonáty Vatikánu sledovala až do březnového konkláve, které zvolilo nynějšího papeže Františka. Federico Lombardi z vatikánského tiskového střediska se k věci nechtěl nijak vyjádřit. „Nic o tom nevíme a v žádném případě nemáme žádné obavy.“

Mezi miliony odposlechnutých hovorů byly i ty, které šly dovnitř a ven z Domus Internationalis Pavla VI. v Římě, kde třeba pobýval tehdejší kardinál Jorge Mario Bergoglio, dnešní papež František.

NSA se zřejmě zajímala o názory vatikánského vedení, „ohrožení finančního systému“, „zahraniční politiku“ a „lidská práva“. Zaznamenány byly prý i hovory týkající se letošní volby nového prezidenta Vatikánské banky Ernst von Freyberga. Papež František byl sledován od roku 2005, kdy byl arcibiskupem v Buenos Aires.

Jak vyšlo nedávno najevo podle dokumentů Edwarda Snowdena, agentura odposlouchávala německou kancléřku Angelu Merkelovou a miliony hovorů ve Francii a Španělsku a údajně taky v Itálii.

Biskup luxusu ve vyhnanství, z miliardového sídla bude možná příbytek pro uprchlíky

Aféra se neustále rozrůstá. Škodolibost vůči Americe by ale mohla některé země brzo mrzet, protože Spojené státy varují zahraniční výzvědné služby, že někdejší zaměstnanec NSA Edward Snowden získal i podrobné informace o jejich tajné spolupráci s USA. Informoval o tom list The Washington Post. Jde o dokumenty, které se týkají citlivých sledovacích programů namířených proti americkým rivalům, jako jsou Írán, Rusko a Čína. Další odkazují na operace, do nichž jsou zapojené i země, které veřejně nevystupují jako američtí spojenci.

Problém je i v tom, že v některé zemi část vlády nemusela o spolupráci vědět, takže teď je delikátní záležitostí, jak a komu to vysvětlit. Snowden dostal letos v srpnu v Rusku na rok status uprchlíka. Pokud by byl vydán do USA, jeho osud by byl asi dost krušný, protože je obviněn z několika zločinů a nálada vůči němu se rozhodně nelepší.Klíčová slova: papež, Obama, odposlechyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
22,500
28,490
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější