nahoru

Sci-fi v moři: Americká armáda vyvíjí podmořská bezpilotní plavidla

Daniel Baret24. října 2013 • 12:00
Podmořský robot
Podmořský robot
• foto: 
Archív

Americká bezpilotní letadla změnila pojímání války proti terorismu, protože zasazují v tichosti i tam, kam noha vojáka nemůže, nebo nechce. Námořnictvo USA teď financuje další projekt, který vypadá jako z knih sci-fi: chce podmořská plavidla, které také nebude ovládat člověk. Využití by našla i v civilním životě. Podrobnosti přinesl The Christians Science Monitor.

Ještě před 15 lety vypadal projekt bezpilotních letadel jako věc, která v podstatě nemůže fungovat, málokdo si ji uměl představit. Jenže dnešní moderní armády (zejména americká a izraelská) často zasahují na různých místech světa a ničí zejména teroristy a jejich zbraně, pomocí těchto strojů. Zásahy jsou pravidelné hlavně v Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu či Somálsku. Navíc o bezpilotních strojích se ve větší míře do budoucnosti uvažuje i v civilní letecké dopravě a na železnici.

Důvod vývoje a výzkumu plavidel bez posádky je přitom naprosto stejný, jako u bezpilotních letadel – americká armáda si chce udržet svoji dominanci i v mořích.

Americké námořnictvo přitom už dnes často spoléhá na tajné mise. Mnoho z těchto akcí probíhá pod vodou. Ponorky tajně odposlouchávají komunikaci protivníků a připravují se na případný útok. Jenže rozpočtové škrty nejsou jenom záležitostí České republiky, masivně v posledních letech postihují i US Army. Proto se americké námořnictvo nasměrovalo pozornost od drahých ponorek na vývoj levnějších bezpilotních podmořských plavidel.

V univerzitních laboratořích po celých USA Pentagon například sponzoruje vývoj „robotické medúzy“, která napodobuje efektivní přirozené pohyby mořského tvora. Tato medúza by mohla být využívána nejenom ve sledování pod vodou, ale i při pátracích a záchranných misích. Tento typ robotů by teoreticky mohl být poháněn vodíkem, čímž by měl palivo, které by takzvaně nikdy „nedošlo“. Vývoj a výzkum jsou poměrně drahé, ale sestrojení a zejména udržování podobných strojů má být daleko levnější než je to v případě atomových ponorek.

Nevídaná soutěž krásy: Pozor, dámy, tihle "chlapíci" mají více sexy zadek než vy!

Jedním z důvodů, proč se podmořské drony ještě neprosadily, jsou problémy s komunikací. „Málokdo tomu věří, ale je jednodušší komunikovat s družicí u Marsu, než s dronem, který je pod vodou vzdálený od vás jen 100 námořních mil,“ vysvětluje Bob Work, do března náměstek šéfa amerického námořnictva.

V příštích letech přesto podmořská plavidla bez posádky ale nenahradí jaderné ponorky, to v plánu není. Nejsou totiž zatím dostatečně tak rychlé, ani tak vybavené, aby mohly dostihnout a zničit nepřátelské ponorky. „Budou využívány na mise, které jsou riskantní nebo vyžadují velký stupeň nenápadnosti,“ říká admirál Richard Breckenridge, ředitel programu pro boj amerického námořnictva pod vodou.

Daniel Baret


Klíčová slova: reflex, usa, ponorkaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější