nahoru

Nobelova cena: Za transport uvnitř buněk

Stanislav Drahný7. října 2013 • 12:58
Nobelova cena
Nobelova cena
• foto: 
profimedia.cz

Letošní Nobelovu cenu za medicínu a fyziologii dostali tři vědci za objev, jak funguje transportní systém v buňkách.

James E. Rothman, Randy W. Schekman a Thomas C. Südhof byli oceněni za to, že dokázali vysvětlit, jak se v buňkách pohybují molekuly látek, tak aby se dostaly na místo určení. Každý z oceněných k tomu přispěl svým dílem. Objevili společně mechanizmus regulace proudění ve vezikulech.

Vezikul, česky také membránový nebo transportní váček, je drobná struktura uvnitř buňky. Její úlohou je skladovat a přenášet po buňce a do sousedství některé organické látky.

Al-Ká’ida, diktátoři Asad a Kim Čong-un, po Putinovi další kandidáti na Nobelovu cenu

Členové Nobelovy komise ve zdůvodnění, proč ocenili právě tento objev, píší, že „na buňky můžeme pohlížet jako na malé továrny, které transformují a exportují molekuly“. Mezi buňkami se totiž přesouvá množství různých látek. Některé slouží například pro přenos signálů mezi jednotlivými neurony. Aby tento přenos fungoval, i v rámci buňky musí látky nějakým způsobem transportovat. Právě na to slouží vezikuly – membránové váčky, které fungují jako jakýsi obal na přenášené molekuly.

Kromě medailí a diplomu si letos laureáti Nobelovy ceny rozdělí osm milionů švédských korun (necelých 24 milionů českých korun). Udělení Nobelovy ceny v letošním roce provázelo překvapení.

Většina zasvěcených, včetně například pracovníků agentury Reuters předpokládala, že letošními laureáty budou vědci, kteří studovali rakovinu prsu.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: nobelova cena, buňky, rakovina, vědci


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější