nahoru

Letounu ČSA hořel motor. Musel se vrátit do Budapešti

ČTK, la2. října 2013 • 13:28
Letadlo ČSA
Letadlo ČSA
• foto: 
profimedia.cz

Letoun ČSA směřující dnes ráno z Budapešti do Prahy oznámil stav nouze a vrátil se na letiště. V kabině byl prý dým.

Nikomu se nic nestalo a letadlo typu ATR-72, na jehož palubě bylo 33 cestujících a čtyři členové posádky, v pořádku přistálo v maďarské metropoli. Podle mluvčího ČSA hořel jeden z motorů letounu.

Podle MTI, která se odvolává na nahrávky z řídící věže, piloti žádali o přednostní přistání kvůli kouři, který se objevil v kabině. O dlouhém černém dýmu, který se táhl za strojem, informoval maďarský server airportal.hu.

"Během startu dnešního ranního pravidelného letu Českých aerolinií OK 787 z Budapešti do Prahy byl posádkou a palubními systémy... detekován požár jednoho z motorů," sdělil mluvčí ČSA Daniel Šabík. Posádka letounu podle něj poté neprodleně podnikla veškeré nezbytné kroky tak, jak stanovují veškerá bezpečnostní a provozní nařízení společnosti a výrobce letounu.

"To obnášelo vypnutí postiženého motoru, uhašení požáru a návrat zpět na letiště v Budapešti, kde letoun bezpečně přistál bez jakýchkoli obtíží," dodal Šabík.

Letoun sice přistál bez problémů, nicméně podle MTI nemohl opustit přistávací dráhu, která proto musela být ještě spolu s další ranvejí uzavřena. Kvůli tomu se v Budapešti zpozdilo několik letů. Budapešťské letiště incident nekomentovalo.

Podle mluvčího ČSA cestující z letadla vystoupili standardně po schodech, nikdo nebyl zraněn. "Palubní personál je speciálně vycvičen na zvládání nestandardních situací na palubě letounu, což zahrnuje i požár motoru," uvedl Šabík.

ČTK, la


Klíčová slova: letadlo, čsa, motor, požárDiskuse ke článku