nahoru

Zemřel textař a skladatel Zdeněk Rytíř

ČTK, la2. října 2013 • 11:02
Zemřel textař a skladatel Zdeněk Rytíř
foto: ČTK

Ve věku 69 let zemřel v noci na dnešek po dlouhé nemoci textař, hudební skladatel a muzikant Zdeněk Rytíř. Dnes to potvrdila rodina a jeho kamarád, televizní režisér a producent Petr Soukup.

Rytíř skládal pro Martu Kubišovou, Helenu Vondráčkovou, Václava Neckáře, Petra Spáleného, Michala Tučného či pro skupinu Olympic. Byl autorem překladů textů k písním Boba Dylana, například Jako solnej sloup, s níž se proslavil Petr Kalandra, nebo Časy se mění.

Rytíř rád spolupracoval s Václavem Neckářem, před deseti lety byl dramaturgem jeho narozeninového koncerzu v pražské Lucerně, kde zpěvák oslavil šedesátiny. Hrál ve skupinách Blue Five, Hells Devils a Karkulka. Spolu s Karlem Svobodou založil Mefisto. Následně také hrál v doprovodném orchestru Golden Kids a v roce 1977 stál u obnoveného Apolla Petra Spáleného. Jako hráč hostoval i ve skupině Michala Tučného Tučňáci.

Trojnásobná zlatá slavice Petra Janů poté, co začala spolupracovat se skladatelem Otou Petřinou a textařem Rytířem, si zajistila místo na české rockové scéně. S nimi natočila desky Motorest a Exploduj.

Zemřel polský dramatik a odpůrce sovětské invaze do ČSSR Slawomir Mroźek

Rytíř byl dlouho nemocen, fámy o jeho úmrtí se objevovaly od roku 2010. Byl autorem textu k titulní písni Den, kdy se vrátí láska pro populární televizní seriál Pojišťovna štěstí.

ČTK, la


Klíčová slova: Zdeněk Rytíř, smrt, úmrtí, textařDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější