nahoru

Volby budou na konci října, řekl Miloš Zeman komunistickému deníku

ČTK, la16. srpna 2013 • 09:21
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
ČTK

Prezident Miloš Zeman nevylučuje účast komunistů ve vládě. Nejdříve by ale KSČM měla po jedno volební období podporovat menšinovou vládu ČSSD, řekl prezident v dnešním rozhovoru pro Haló noviny, které jsou stranickým listem KSČM.

"Domnívám se, že KSČM by měla projít jakousi čtyřletou mezifází, v níž by tolerovala menšinovou vládu sociální demokracie," odpověděl prezident na otázku deníku, zda by komunisté mohli být ve vládě. "Ale je to samozřejmě můj osobní názor. Tím se nevměšuji do věcí KSČM či ČSSD. Jak se tyto strany rozhodnou, tak bude," dodal.

Už v kampani před prezidentskou volbou Zeman říkal, že je pro něj představitelné, že by v prezidentské funkci jmenoval vládu, která by se vzhledem k výsledku voleb přímo či nepřímo opírala o KSČM.

Poslanecká sněmovna dnes začne jednat o svém rozpuštění, které je cestou k předčasným volbám. Hlasování o přijetí návrhu na rozpuštění ovšem připadne pravděpodobně až na příští úterý. Zeman řekl Haló novinám, že když Sněmovna návrh odhlasuje, vyhlásí předčasné volby na 25. a 26. října. Uvedl, že to deníku řekl jako odměnu za postoj komunistických poslanců při hlasování o úřednické vládě Jiřího Rusnoka.

S KSČM do vlády nejdeme

Pro ČSSD stále zůstává v platnosti tzv. bohumínské usnesení, které sociálním demokratům zakazuje spolupráci s komunisty na vládní úrovni. O jeho zrušení se hlasovalo naposledy na březnovém sjezdu v Ostravě, pro bylo jen devět delegátů.

ČTK, la
Diskuse ke článku