nahoru

Dočkáme se neomezených tarifů za pět set korun? Člen rady Českého telekomunikačního úřadu odpovídal v online rozhovoru

REDAKCE 29. dubna 2013 • 08:54
Zmýlená neplatí. Zřejmě nejúspěšnější reklama tehdy začínajícího operátora Oskar. V reklamě je vidět pouze mobil a v pozadí slyšet zpívající Tomáš Hanák. „Zmýlená neplatí, láska se chápe opratí, za plotem z bílých latí, životem za lásku platí ten, co se nikdy nevrátí.“ Kampaň Oskaru patří mezi ty nejpovedenější u nás, má ji na svědomí agentura Young
Zmýlená neplatí. Zřejmě nejúspěšnější reklama tehdy začínajícího operátora Oskar. V reklamě je vidět pouze mobil a v pozadí slyšet zpívající Tomáš Hanák. „Zmýlená neplatí, láska se chápe opratí, za plotem z bílých latí, životem za lásku platí ten, co se nikdy nevrátí.“ Kampaň Oskaru patří mezi ty nejpovedenější u nás, má ji na svědomí agentura Young
• foto: 
Youtube.com

Online rozhovor s Ondřejem Malým probíhal na webu Reflex.cz v pondělí 29.dubna od 13 hodin.

 

 

Online rozhovor s Ondřejem Malým

Tomáš, 29. dubna 2013 • 14:33
Úplně jste mi neodpověděl na mou otázku, ČTÚ přece není jenom pan Dvořák a i když je dobře že už nebude předseda, v radě zůstává...to se Vám zdá jako dostatečný trest za roky bídně odváděné práce? Díky, Tomáš
Dobrý den ještě jednou, na mně není trestat pana předsedu Dvořáka za cokoli. Členy Rady (předseda je členem Rady) jmenuje a odvolává vláda. Zákon v § 107 odstavci 6 hovoří takto: Člena Rady vláda může odvolat v případě hrubého nebo opakovaného méně závažného porušení jeho povinností, nemoci trvale znemožňující vykonávání jeho úkolů nebo nevykonává-li svou funkci po dobu delší než 6 měsíců. Vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu bezodkladně jmenuje nového člena Rady na zbývající část funkčního období odvolaného člena. Pokud tak vláda sezná, že současný předseda hrubě či opakovaně méně závažně porušil své povinnosti, může ho odvolat. Stejně jako kohokoli jiného z pěti členů Rady. Díky moc všem za otázky a přeji příjemné odpoledne. V případě potřeby mi napiště na malyo zavináč ctu tečka cz, jsem i na twitteru jako @ondrej_m.
Zdenek Jankovsky, 29. dubna 2013 • 14:02
Ahoj Ondro (dovolim si svemu spoluzakovi z VOS tykat :-)). Jak to vidis s budoucnosti tarifu pro tablety? Na iPadu se fakt telefonovat nechystam, 1GB dat mi, ale vazne prijde jako nesmyslne omezujici. Mam od nakupu iPad nejakou predplacenou simku od Vodafone, kterej ma tak strasnou kvalitu datovych sluzeb, ze uz na ni ani neupdatuju kredit a proste iPad pouzivam na wifi, coz mi prijde skoda. Muzes nam majitelum tabletu dat nejaky doporuceni jak na operatory? Kdybys mel nejakej tip na tarif, kterej plati a nechtel tu delat reklamu, tak mi pisni na FB. Hezkej den, Zdenek
Ahoj, předpokládám, že dojde ke změně časem i u těchto tarifů, především s avizovaným budováním LTE sítí. Třeba nový iPad (A1460) už podporuje, pokud vím, LTE na frekvenci 1800 MHz.
JK - Tplicee, 29. dubna 2013 • 13:55
Dobrý den, pane Malý. Jak je možné, že o2 vnucuje zákazníkům smlouvy na více než 2 roky. Mě oslovili již v září roku 2012 a v současné době mi končí smlouva 6.6.2015. Není to lumpárna a vypočítavost ze strany o2. Děkuji za odp.
Dobrý den, § 63 odst. 7 Zákona o elektronických komunikacích říká toto: V případě, že podnikatel poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací nebo zajišťující připojení k veřejné komunikační síti uzavírá se spotřebitelem smlouvu na dobu určitou, nesmí tato doba při prvním uzavření smlouvy pro danou službu elektronických komunikací přesáhnout 24 měsíců. Podnikatel poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací nebo zajišťující připojení k veřejné komunikační síti je povinen umožnit uživateli uzavření smlouvy i na dobu nejvýše 12 měsíců; tím není vyloučena možnost uzavření smlouvy na delší dobu v případě, že o to uživatel požádá. Přiznám se, že nejsem právník, ale podle tohoto odstavce mám za to, že nejde-li o první uzavření smlouvy pro danou službu, operátor může jít i nad dva roky. Osobně bych ale ještě delší úvazek než 2 roky nepodepsal nikdy.
Jirka Nosek, 29. dubna 2013 • 13:52
Dobrý den, jak přesně funguje ČTÚ coby regulátor trhu? A kam až může zasahovat např. do cenové politiky jednotlivých operátorů?
ČTÚ provádí takzvané analýzy relevantních trhů - to jsou velkoobchodní trhy vytvořené pro potřeby regulace, jako je například "přístup k infrastruktuře v pevném místě" nebo "ukončení volání v mobilní síti" a podobně. Řídí se v tom doporučením Evropské komise o relevantních trzích, kterých je celkem sedm. Další trhy může regulátor ustavit v případě, že je přesvědčen, že na nich lokálně na národní úrovni selhává trh (v našem případě je to trh mobilní originace, laicky řečeno mobilního volání. Tyto trhy potom úřad analyzuje na základě jednotné metodiky a zkoumá, zda na nich existuje operátor s významnou tržní silou či více operátorů se společnou tržní dominancí. V případě, že toto sezná, pak nastupují nápravná opatření, kterými se úřad snaží na příslušném trhu zajistit vyšší úroveň konkurenčního prostředí. Jde například o povinnost operátora s významnou tržní silou velkoobchodně za nediskriminačních podmínek prodávat kapacitu své sítě či umožnit přístup do své sítě. Nejtvrdším regulačním nástrojem je pak cenová regulace, která se ale týká jen velkoobchodních cen (tedy cen, které operátoři účtují jiným operátorům v rámci svých velkoobchodních vztahů). U mobilního volání je nejdůležitější regulace takzvaného terminačního poplatku - to je částka, kterou platí jeden operátor druhému v momentě, kdy volání "končí" v síti onoho druhého operátora. Např. pokud vy jste u TCR a váš kamarád, kterému voláte, je u VF, pak za každou minutu hovoru musí TCR zaplatit VF nyní regulovanou cenu 41 haléřů. Významné snižování terminačního poplatku operátoři nemusí nutně promítnout do koncových cen, pokud tak neučiní, je to ale jeden z indikátorů selhání na maloobchodním trhu a nedostatečné konkurence. Tato regulace je jinak jedním z důvodů, proč operátoři mohou přistoupit k neomezeným tarifům. S nižším terminačním poplatkem je totiž poskytování neomezeného tarifu menší byznysové riziko.
Pavel Beneš, 29. dubna 2013 • 13:39
Dočkáme se neomezených tarifů za pět set korun?
Viz odpověď výše.
Honzík, 29. dubna 2013 • 13:39
žiju ve Velké Británii,můj tarif je 500 minut,5000 sms a neomezený internet.Cena?na českou měnu to je asi 300 kč měsíčně,žádná smlouva na dva roky.Zaplatím si ten měsíc a mám to....bude někdy něco podobného v čr?
Viz odpověď výše.
Václav Hendrych, 29. dubna 2013 • 13:39
Dobrý den, v otázkách telekomunikací se příliš nevyznám, tak doufám, že ta otázka nebude příliš hloupá. Zajímá mě, jaký je důvod, proč na našem trhu jsou jen 3 operátoři, proč se další frekvence mají dražit až nyní. Přece by mělo platit, že čím více konkurentů, tím větší konkurence (a tím menší šance, že vznikne oligopol jako u nás)...
Počet operátorů vyplývá z množství dostupného spektra v příslušných kmitočtových pásmech, která jsou vhodná pro poskytování mobilních služeb. Na politické reprezentaci pak je rozhodnout, jak s tímto vzácným statkem naloží, kolik operátorů se do příslušného spektra vejde a nastavit prvotní podmínky. Podle mne se učinilo v minulosti několik velmi špatných rozhodnutí, např. to, že v pásmu 2,1 GHz máme jako jedna z mála zemí v Evropě tři operátory, přitom místo je dle zahraničních zkušeností pro čtyři až pět. Dlužno říci, že toto rozhodnutí učinila vláda na návrh ministerstva dopravy a spojů v roce 2000, nikoli ČTÚ.
Lukáš Didi, 29. dubna 2013 • 13:36
Dobrý den. Proč jsou u nás limity mobilních datových připojení (FUP) tak malé? Operátoři stále zrychlují mobilní sítě ale limit stále zůstává a obyčejný uživatel tyto rychlosti vetsinou ani nevyuzije. Pracuji v sousedním německu a využívám mobilní internet od tamnějšího virtuálního operátora u kterého stojí měsíční datový balíček v přepočtu 325 korun s datovým limitem 5,připojejí na 24 hodin je o trochu dražší a to za 50 korun ale s limitem 1 gb, což je nesrovnatelné s českou konkurencí. Za odpověď předem děkuji.
Dobrý den. Čím vyšší je úroveň konkurenčního prostředí na trhu, tím více služeb dostane spotřebitel za své peníze.
láďa, 29. dubna 2013 • 13:30
dá se čekat že virtuální operátoři ještě mobilním trhem zahýbou? Nebo půjdou na ruku stávajícím operátorům a změny budou jen symbolické?
Možnosti virtuálního operátora zahýbat s trhem jsou z principu menší než možnosti operátora s vlastní sítí. V zahraničí byl ale jejich vliv poměrně velký především pro určité skupiny lidí - ty, co volají méně, případně "věrné" zákazníky konkrétních řetězců, jejichž virtuálové spojili třeba svůj věrnostní program se svým vlastním mobilním tarifem. Průměrnou cenovou úroveň možná virtuální operátor nesníží, ale pro některé zákazníky, na které se orientuje, může znamenat velké konkrétní úspory. Typicky to v západní Evropě platí pro etnické menšiny. Například virtuální operátor Ay Yildiz působící v Německu a v Nizozemí a zaměřující se na levnější volání do Turecka má v této menšině více než padesátiprocentní podíl.
Veronika, 29. dubna 2013 • 13:27
Dočkáme se neomezených tarifů za pět set korun?
Viz výše.
Moll, 29. dubna 2013 • 13:26
Dobrý den, vyplatí se dle Vás přejít na neomezený tarif nyní, kdy je to novinka na českém trhu nebo je lepší počkat s tím, že ceny neomezených tarifů půjdou dolů (případně přijde 4. operátor s lepší nabídkou). Děkuji
Viz odpověď na první otázku.
Vaše jméno, 29. dubna 2013 • 13:26
DObrý den, je podle vás v dohledné době reálné, že by některý operátor zavedl i internetový tarif, kde by nebyl omezen objem dat?
Tento trend se objevuje v zahraničí (např. ve Švýcarsku takto postupuje Swisscom a ve Finsku Elisa). Předpokládám, že s vyšší konkurencí na trhu (například díky vstupu čtvrtého hráče, který se bude soustředit hlavně na data) se podobné nabídky objeví i u nás.
Josef, 29. dubna 2013 • 13:22
Dobrý den, dočkáme se neomezených tarifů za pět set korun?
Poláci se dočkali neomezeného tarifu za 350 korun (virtuál nju.mobile patřící polskému PTC - Orange). Skoro neomezené tarify (nabídky typu 5000 minut/5000 SMS) jsou v zahraničí také dostupné i za ceny kolem pěti set korun, například ve Finsku. Není tak důvod, proč by cena nemohla ještě dále klesat.
Jarmila Čuhlová, 29. dubna 2013 • 13:20
Zajímá mne Váš názor na přijatelný cenový tarif s možností volat neomezeně a psát neomezeně sms do všech sítí, ale bez využití mobilních dat (např. internetu, ...), který operátoři zatím nenabízejí. Děkuji za odpověď. Jarmila
Obecný trend je zahrnovat do nabídky kromě volání a sms i data. Koneckonců operátoři uvádějí, že velká většina mobilů v současnosti u nich prodávaných jsou chytré telefony. Během prvního čtvrtletí se poprvé vyrobilo více "chytrých" než "hloupých" telefonů a trend bude pokračovat. V telekomunikačně vyspělých západoevropských zemích či v USA už má více než polovina zákazníků smartphone. A chytrý mobil se přístupu k internetu takřka neobejde. Spíše je možné očekávat podobné nabídky od virtuálních operátorů, kteří se tradičně i v zahraničí soustředí na segment trhu, který utrácí méně.
Dom., 29. dubna 2013 • 13:17
Dobrý den, domníváte se, že současná "revoluce" snížila šanci na vstup čtvrtého plnohodnotného operátora z důvodu, že se mu nyní vstup na trh jednoduše nevyplatí? Děkuji.
Nemyslím. Každý zájemce o vstup na trh, kde má mobil takřka každý (a mnoho lidí i dva a více) musel počítat s tím, že nové zákazníky získá hlavně díky nabídce nižší ceny. Koneckonců takto v roce 2000 vstupoval na trh i Oskar (vzpomeňme na tarif "Dohoda s Oskarem", který patřil dlouhá léta mezi nejvýhodnější na českém trhu). A potenciální nový operátor musel také počítat s tím, že ostatní se nevzdají jen tak bez boje a neuvolní mu větší část svých zákazníků. Předpokládám, že každý zájemce má toto ve svém byznysplánu dobře spočítané.
Tomáš, 29. dubna 2013 • 13:14
Vážený pane Malý, zdá se Vám výše poslaneckých náhrad až 84 000 ročně na telefonní služby a internet adekvátní, vzhledem ke změnám na trhu? A není to jeden z důvodů proč neexistuje politická vůle něco měnit? Díky a pěkný den, Tomáš
To není otázka na mne, ale na kancelář Poslanecké sněmovny. :-) Asi by bylo logické tyto náhrady upravovat podle aktuální situace na trhu. Na druhou stranu součástí náhrady je i roaming, který se může vyšplhat velmi vysoko, zvláště pokud poslanec jezdí do nějaké exotičtější země, kde platí cenu neregulovanou nařízením o roamingu (to platí jenom v zemích EU a EEA).
Tomáš, 29. dubna 2013 • 13:12
Vážený pane Malý, bude ČTÚ vyvozovat důsledky ze své nečinnosti, kdy roky dovolovala operátorům ždímat ze zákazníků ceny za předražené služby? A co říkáte na zrušení první aukce kmitočtů? Děkuji Tomáš
Odpovědí na Vaši první otázku je myslím rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby nejmenovat již do čela úřadu dlouholetého předsedu Rady Pavla Dvořáka. V případě druhém je obtížné hodnotit situaci. Rada ČTÚ nemá všechny informace, které má předseda - rozhodnutí zrušit aukci je čistě na něm, je to ze zákona jeho pravomoc (Rada je odvolacím orgánem v případě, že by se některý z operátorů proti takovému rozhodnutí odvolal). Zdůvodnění zrušení považuji za hloupé. Argument předsedy Rady, že vysoká cena zaplacená za příděl se poté promítne do cen pro spotřebitele je v rozporu se standardní ekonomickou teorií za předpokladu, že na trhu funguje konkurenční prostředí (či je regulátorem vynucováno). V případě, že by tento argument platil, mají nejdražší volání na světě Britové, protože kmitočty pro 3G sítě vydražili britští operátoři za cca 26násobek (!) ceny, kterou za ně dali čeští operátoři. Přitom ceny v UK patří mezi nejnižší v Evropě a operátoři nasadili nové technologie i výrazně dříve, než v ČR. Další argument předsedy Dvořáka, že proces se protahoval a nebylo možné v dohledné době očekávat jeho ukončení je těžké hodnotit, protože nemám k dispozici podrobná data.
Michal, 29. dubna 2013 • 13:05
Dobry den pane Maly, mam na stole tu smlouvu na dva roky - novy tarif O2. Vy byste to podepsal ?
Asi ne. Je velmi pravděpodobné, že s příchodem virtuálních operátorů mohou ceny ještě o něco spadnout, stejně jako s očekávaným vstupem dalšího plnohodnotného operátora. Dva roky jsou v telekomunikacích v současné situaci opravdu dlouhá doba na to, abyste nemohl během ní měnit svého operátora (či za změnu musel zaplatit větší či menší pokutu). Počkal bych minimálně do podzimu, co nabídnou "virtuálové", pokud přijdou, a zda jejich nabídka nebude zrovna Vašim potřebám vyhovovat více.
Pepík, 29. dubna 2013 • 12:58
Čím to je, že i na trzích srovnatelných v ČR jako je Slovensko nebo Maďarsko jsou různé tarify mnohem levnější než v ČR?
Dobrý den. Tarify vytvářejí operátoři způsobem "co trh unese". Trh v okolních zemích unese méně, protože regulátor byl v minulosti nepoměrně aktivnější, než u nás v zajišťování jednoho ze svých nejdůležitějších úkolů, kterým je rozvíjení konkurenčního prostředí. Bohužel, u nás aktivita narostla až v poslední době. Třeba v Polsku dokázala bývalá šéfka tamního regulátora trh rozhýbat razantně, semotamo se s operátory soudila, někteří si na ni stěžovali prostřednictvím svých velvyslanců, ale nakonec mají Poláci mobilní služby za nižší ceny, než v ČR. Příkladem by nám tak mělo být daleko více Polsko nebo Rakousko spíše než třeba Maďarsko, které zrovna v porovnání ceníkových cen vychází jako srovnatelně drahé či dražší, než Česko.

 

REDAKCE


Klíčová slova: rxrx, redakceDiskuse ke článku