nahoru

TEREZA SPÁČILOVÁ: Oscary ovládl Pí a Argo aneb všechno je, jak má být

Tereza Spáčilová25. února 2013 • 08:12
oskaři
oskaři
• foto: 
profimedia.cz

I když to na začátku vypadalo na plichtu, slovutná filmová akademie nakonec dokázala, že má všech pět pohromadě.

 

Filmem roku vyhlásila Argo Bena Afflecka, ač jej jako režiséra předtím nepochopitelně ignorovala. Co do počtu sošek pak zvítězil nejpreciznější,a  přitom nejpoetičtější snímek ze všech, Pí a jeho život z dílny Anga Lee.

 

Affleckův příběh o bizarním osvobozování rukojmích zaujal scénářem kombinujícím prvky thrilleru a komedie. Pí, které je adaptací velmi těžké, na první pohled takřka nezfilmovatelné látky, zase bodovalo především na poli vizuálního umění. Kdo se trochu neočekávaně téměř nedostal ke slovu, byl "kapitán Spielberg". Jeho Lincoln dosáhl "jen" na Oscara za filmovou výpravu a nejlepšího herce, což mnozí z kritiků označili za překvapení - ikonám se přeci ceny dávají.

 

Naopak vůbec žádné překvapeni nezpůsobila výhra Anne Hathawayové, alias Fantine z Bídníků. Ta ještě před oscarovým kláním pobrala, co mohla, a její vítězství se zdálo od počátku neotřesitelné. A ulevilo se konečně i Tarantinovcům, jež potěšila soška pro Christopha Waltze a scénář za Nespoutaného Djanga. 

 

Většina z vítězných titulů je momentálně na programu českých kin, chybí paradoxně jen oba hlavní, Pí a jeho život a Argo. Premiéru měly před Vánoci, dá se však očekávat, že je jejich úspěch do kin vrátí. Podrobný vývoj oscarového večera i výsledky můžete najít v záznamu on-line přenosu. 

 

Oscars 2013 - nejlepší film je Argo, herec Daniel-Day Lewis a herečka Jennifer Lawrence

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: rxrx, terezaspacilovaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,660
28,720
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější